Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Slovenskí europoslanci vítajú návrh na digitalizáciu schengenských víz

Na archívnej snímke europoslanec Ivan Štefanec. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že schengenský priestor treba chrániť, čomu napomáha práve digitalizácia, ktorá celý proces vydávania víz stransparentní.

Brusel/Štrasburg 18. októbra (TASR) - Slovenskí europoslanci naprieč politickým spektrom privítali, že Európsky parlament (EP) v stredu schválil zákon o digitalizácii schengenských víz. Informuje o tom spravodajca TASR.

Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že schengenský priestor treba chrániť, čomu napomáha práve digitalizácia, ktorá celý proces vydávania víz stransparentní. "Napredovanie digitalizácie nám uľahčuje život. V tomto prípade okrem zníženia nákladov a zjednodušenia postupu digitalizácia posilní bezpečnosť a výrazne obmedzí možnosti falšovateľov," uviedol.



Lucia Ďuriš Nicholsonová (Jablko) pripomenula, že EÚ je jednou z top svetových turistických destinácií a odvetvie cestovného ruchu zamestnáva veľký počet ľudí. "Je preto načase, aby sme odstránili zbytočné byrokratické prekážky a zefektívnili postupy. Prispejeme tým k atraktivite Európy pre návštevníkov z tretích krajín. Digitalizácia schengenského vízového procesu zabezpečí nielen vyššiu bezpečnosť vzhľadom na ľahšie odhaľovanie podvodov a ťažšie falšovanie digitálnych víz, ale aj jednoduchšie, kratšie postupy," uviedla s tým, že cestujúcim v mnohých prípadoch odpadne aj povinnosť dostaviť sa pred cestou na príslušné konzuláty.

Vladimír Bilčík (Demokrati) tvrdí, že byť súčasťou schengenského priestoru je jedno z najväčších privilégií, ktoré Slovensku prinieslo členstvo v EÚ. "Vítam digitalizáciu schengenských víz. Cestovanie pre Slovákov a Slovenky bude o niečo ľahšie a bezpečnejšie. Žiadosti o víza sa zjednodušia a schengenské víza budú navyše odolnejšie voči falšovaniu a zneužitiu," povedal a dodal, že to zabráni škandálom, akým nedávno čelilo Poľsko pri vydávaní víz v niektorých afrických krajinách.

Monika Beňová (Smer-SD) zdôraznila, že je dôležité, aby schengenský priestor postupoval pri digitalizácii vízového režimu spoločne. "Pre členské štáty je to príležitosť na posilnenie bezpečnosti. To znamená aj zníženie rizika falšovania a podvodov v porovnaní so súčasnými fyzickými vízovými nálepkami," skonštatovala.

Eugen Jurzyca (SaS) tento návrh taktiež podporil, lebo je presvedčený, že prispeje k efektívnejšiemu procesu podávania žiadostí o víza. "Štátu sa zníži byrokracia, bude môcť uvoľniť časť svojich zamestnancov na úlohy, ktoré sú pre občanov dôležitejšie. Žiadateľ o vízum nebude povinný opakovane navštevovať konzulát pri opätovnom vycestovaní. Schengenský priestor sa tak stane o čosi atraktívnejší pre ľudí, ktorí sú pre EÚ prínosom, čo prispeje aj k vyššiemu ekonomickému rastu," domnieva sa Jurzyca.

Miriam Lexmann (KDH) víta, že schengenský systém "pôjde s dobou" a schengenské víza budú vydávané namiesto papiera v digitálnej forme. "Technológie od prijatia pôvodnej legislatívy pred viac ako desiatimi rokmi značne pokročili a bude tak omnoho jednoduchšie pre žiadateľov, ale aj pre členské štáty, keď budeme mať jednotný digitálny systém a jednotný formát," povedala. Zároveň ocenila, že návrh sa zaoberá aj osobami, ktoré nemajú prístup k internetu či dostatočné digitálne zručnosti.

Martin Hojsík (PS) verí, že nový nástroj na vydávanie schengenských víz zjednoduší proces a prinesie vyššiu úroveň bezpečnosti pre občanov. "Nové kryptograficky podpísané digitálne víza budú bezpečnejšie, pretože budú ťažšie falšovateľné ako fyzické nálepky. Zavedenie digitálneho konania za využitia modernej technológie na zaistenie bezpečnosti považujem za správny krok, ktorý našim občanom zaručí väčšiu bezpečnosť a komfort," uviedol.

Peter Pollák (OĽANO) zdôraznil, že schengenský priestor je unikát, "ktorý nám závidia mnohé krajiny vo svete". Digitálne víza považuje za spôsob eliminácie bezpečnostných rizík a posilnenia vzájomnej spolupráce medzi členskými štátmi.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)