Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Slovenskí europoslanci vnímajú riziko ohrozenia voľného pohybu v EÚ

Kombosnímka novozvolených europoslancov. Foto: Teraz.sk

Spolupráca medzi štátmi EÚ a Frontexom je v oblasti zvládania nelegálnej migrácie kľúčová aj podľa Roth Neveďalovej.

Štrasburg 8. októbra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas aktuálneho plenárneho zasadnutia v Štrasburgu diskutujú v súvislosti s budúcnosťou schengenského priestoru o kontrole vnútorných aj vonkajších hraníc. Slovenskí europoslanci Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH), Lucia Yar (Obnovme Európu/PS), Katarína Roth Neveďalová (nezaradená/Smer-SD) a Milan Uhrík (Európa suverénnych národov/Republika) sa v rozhovoroch pre TASR zhodli, že voľný pohyb osôb ako jedna zo základných slobôd Európskej únie môže byť v ohrození. Súhlasia aj s posilnením úlohy Agentúry EÚ pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) pri kontrole vonkajších hraníc.

Nemecko zaviedlo 16. septembra kontroly na všetkých svojich pozemných hraniciach. Tento krok zameraný na obmedzenie nelegálnej migrácie a ochranu vnútornej bezpečnosti vyvolal obavy o budúcnosť schengenu. Berlín týmto rozhodnutím podľa Roth Neveďalovej, Lexmann a Uhríka reaguje na nezvládnutú migračnú politiku zo strany samotného Nemecka, ako aj EÚ. "Bolo to práve Nemecko, ktoré vysvetľovalo všetkým krajinám Únie, že treba prijímať migrantov vrátane tých ekonomických. Takže symbolicky, keď práve Nemecko začína zatvárať svoje hranice, je to dôkazom, že táto politika nebola správna," konštatovala Roth Neveďalová.

Yar si však myslí, že Berlín v prvom rade reaguje na svoj vnútropolitický kontext a predvolebné nálady v spoločnosti, ktoré favorizujú krajnú pravicu presadzujúcu tvrdší postoj proti migrácii. Aj podľa Uhríka ide skôr o taktiku kancelára Olafa Scholza, ktorý tak chce zastaviť padajúce predvolebné preferencie pred budúcoročnými voľbami do Spolkového snemu. Roth Neveďalová a Yar tiež tvrdia, že zavádzanie hraničných kontrol je dôsledkom oslabujúcej sa dôvery medzi členskými krajinami.

Podľa Lexmann sa musí EÚ v nadchádzajúcom období zamerať najmä na riešenie základných príčin migrácie, aby ľudia v mimoeurópskych krajinách nemuseli opúšťať svoje domovy a hľadať útočisko inde. Vyzýva aj na riadenie migrácie v tretích krajinách v rámci spolupráce s nimi. Poukazuje na dohodu Talianska s Albánskom, na základe ktorej možno presunúť do balkánskej krajiny časť ľudí žiadajúcich o azyl v Taliansku. Lucia Yar je zas za dôsledné dodržiavanie nedávno schváleného paktu o migrácii a azyle. Naopak, Lexmann prijatý balík o migrácii považuje za neefektívny a podľa jej slov ide o premárnenú príležitosť. Uhrík by ho zrušil a požaduje zásadné sprísnenie azylového systému a finančnú podporu na výstavbu hraničných plotov.

Poslanci EP budú v stredu diskutovať aj o posilnení bezpečnosti na vonkajších hraniciach s podporou agentúry Frontex. Všetci štyria slovenskí europoslanci súhlasia s posilnením jej úlohy. "Členské štáty však nemôžu očakávať, že preberie celú zodpovednosť za ochranu vonkajších hraníc na seba. Krajiny musia robiť svoju časť práce," uviedla pre TASR Yar. Spolupráca medzi štátmi EÚ a Frontexom je v oblasti zvládania nelegálnej migrácie kľúčová aj podľa Roth Neveďalovej. Lexmann a Uhrík sa na záver zhodli, že je potrebné zamerať sa najmä na zefektívnenie fungovania tejto únijnej agentúry.