Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025
< sekcia Slovensko

Slovensko oslavuje 25. výročie svojho vzniku

Slávnostná omša, zasvätená vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa 1. januára 1993 konala v Dóme Svätého Martina v Bratislave. Na archívnej snímke predseda NR SR Ivan Gašparovič (vľavo), ktorý sa spolu s predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom (tretí zľava) a ďalšími hosťami zúčastnili svätej omše. Foto: TASR - Štefan Kačena

Prvým, kto 1. januára 1993 odovzdal vtedajšiemu premiérovi Vladimírovi Mečiarovi oficiálne dokumenty o nadviazaní diplomatických stykov so SR, bol 30 minút po polnoci nemecký generálny konzul.

Bratislava 1. januára (TASR) - V dôsledku rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) na dva samostatné štáty - Českú republiku (ČR) a Slovenskú republiku (SR) - vznikla 1. januára 1993 samostatná SR, keď na spoločnej schôdzi vlády SR a Národnej rady SR prijali poslanci vyhlásenie k vzniku nezávislej Slovenskej republiky. Obyvatelia Slovenska si 1. január pripomínajú ako Deň vzniku SR. V Českej republike v ten deň slávia Deň obnovy samostatného českého štátu.

Podľa zákona NR SR č. 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov je 1. január, Deň vzniku SR, štátnym sviatkom a spája sa s dňom pracovného pokoja.

Rozdeleniu Česko-Slovenska predchádzalo v rokoch 1990-1992 množstvo stretnutí a rokovaní československých, českých aj slovenských politikov i štátnych inštitúcií. Dňa 21. januára 1992 Federálne zhromaždenie ČSFR neprijalo návrhy prezidenta Václava Havla - novelu ústavného zákona o referende a ústavný zákon o prijatí novej Ústavy ČSFR. Jedenásteho marca 1992 sa prerušili rokovania medzi SNR a ČNR o štátoprávnom usporiadaní a mali v nich pokračovať novozvolené parlamenty.

V parlamentných voľbách 1992 zvíťazila v ČR koalícia Občianska demokratická strana (ODS) - Kresťanskodemokratická strana a na Slovensku Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). Následne sa začala séria rokovaní vedúcich predstaviteľov ODS a HZDS.

Dňa 17. júla 1992 prijala SNR Deklaráciu o zvrchovanosti SR. Prvého septembra 1992 SNR prijala Ústavu SR, ktorá nadobudla platnosť o mesiac neskôr, 1. októbra 1992. Dňa 25. novembra 1992 prijalo Federálne zhromaždenie ústavný zákon o zániku ČSFR, ktorý nadobudol platnosť o polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993.

Na poslednom zasadnutí vlády SR pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky bol okrem iného schválený návrh Dohody vlád SR a ČR o spoločnom postupe pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov zo štátnych orgánov a štátnych organizácií ČSFR v súvislosti so zánikom federácie.

Na námestiach slovenských miest sa od polnoci 1. januára 1993 uskutočnili polnočné oslavy vzniku SR. V ten deň sa uskutočnila aj spoločná schôdza NR SR a vlády SR, na ktorej prijali vyhlásenie k vzniku samostatnej SR.

Už počas prvého dňa existencie nezávislej SR ju diplomaticky uznalo 93 štátov sveta, medzi nimi aj USA, Ruská federácia, Čína, Spojené kráľovstvo, Nemecko a Francúzsko. Prvým, kto 1. januára 1993 odovzdal vtedajšiemu premiérovi Vladimírovi Mečiarovi oficiálne dokumenty o nadviazaní diplomatických stykov so SR, bol 30 minút po polnoci nemecký generálny konzul.

V ďalších hodinách a v prvých januárových dňoch roku 1993 sa SR stala členom významných svetových organizácií a inštitúcií: napríklad Svetovej banky, Organizácie Spojených národov (OSN), UNESCO. Aj v ďalších mesiacoch roku 1993 sa SR stávala členom významných inštitúcií a organizácií: od marca bola členom Stredoeurópskeho združenia voľného obchodu (CEFTA), ďalej Rady Európy (RE) a ďalších.

Od prvých dní existencie sa SR usilovala integrovať do európskych a atlantických štruktúr.

So vznikom SR začala svoju činnosť aj Armáda SR, ktorá sa neskôr transformovala na terajšie Ozbrojené sily SR.

Od 8. februára 1993 začala na území samostatnej SR platiť nová mena - slovenská koruna (Sk). Nahradila dovtedajšiu česko-slovenskú korunu. Aj slovenská koruna 1. januárom 2009 ustúpila do minulosti, keďže ju na území krajiny nahradilo euro ako nová národná mena na Slovensku. V čase od 1. januára do 16. januára 2009 platil na slovenskom území duálny obeh oboch mien. Od 17. januára 2009 sa slovenská koruna začala sťahovať z obehu.

Dňa 15. februára 1993 poslanci zvolili za prvého prezidenta demokratickej povojnovej SR kandidáta HZDS Michala Kováča.

Pri príležitosti sviatku Dňa vzniku SR udeľuje prezident krajiny štátne vyznamenania osobnostiam spoločenského, kultúrneho a politického života.

Od roku 2004 je SR členským štátom NATO a Európskej únie, od decembra 2007 je členom schengenského priestoru.

Dňa 1. januára 2009 sa SR stala členom eurozóny. Prijatím eura za bežné platidlo sa zavŕšil integračný proces do EÚ.

Premiér navrhne vydanie stanoviska k zahraničnopolitickej orientácii

Predseda vlády zároveň potvrdil aj štvrtkovú (9. 1.) cestu do Bruselu v súvislosti so zastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu.

,aktualizované 

- Nemecko nalieha na Európsku úniu, aby zmiernila sankcie uvalené na Sýriu, ktorú od decembrového prevratu ovládajú islamistami vedení povstalci. V utorok to podľa agentúry AFP uviedli nemenovaní diplomati, píše TASR.

- Venezuelský opozičný líder Edmundo González Urrutia tvrdí, že jeho zaťa v utorok ráno v Caracase uniesli muži s kapucňami na hlavách, informuje TASR podľa agentúr AFP a AP.

- Novozvolený americký prezident Donald Trump vyhlásil, že členské štáty NATO by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu z dvoch na aspoň päť percent HDP.

- Zvolený americký prezident Donald Trump odmietol vylúčiť použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Panamského prieplavu a Grónska.

- Americký miliardár Elon Musk chce kúpiť anglický futbalový klub FC Liverpool. Uviedol to jeho otec Errol Musk.

- Vedenie automobilky Volkswagen (VW) sa zriekne veľkej časti svojich miezd, aby tým prispelo k celkovému zníženiu nákladov v rámci koncernu.

- Maďarsko a Slovensko zabezpečujú takmer dve tretiny ukrajinského dovozu elektriny, ktorý vlani výrazne vzrástol pre ruské údery na energetickú infraštruktúru.

- Úrad vlády (ÚV) SR bude o pracovnom programe premiéra Roberta Fica (Smer-SD) poskytovať len nevyhnutné informácie. O jeho súkromnom programe nebude informovať. Uviedol to predseda vlády vo videu na sociálnej sieti.

- Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook aj Instagram, oznámila, že na svojich platformách končí s overovaním faktov nezávislou treťou stranou.

- Na letisku v americkom štáte Florida sa v priestore pre podvozok lietadla spoločnosti JetBlue našli dve ľudské telá.

- Meno šéfa kabinetu predsedu maďarskej vlády Antala Rogána sa objavilo na zozname osôb, ktoré majú byť sankcionované ministerstvom financií Spojených štátov, a to pre údajnú korupciu.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár a šéf českej diplomacie Jan Lipavský sa dohodli na ďalšej spolupráci svojich štátov. Zhodli sa aj na potrebe otvorenej komunikácie. Urobili tak počas utorkového telefonického rozhovoru.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) chce navrhnúť najvyšším ústavným činiteľom a predsedom koaličných strán vydanie stanoviska, ktoré bude definovať obsah a kvalitu zahraničnopolitickej orientácie.

- V Chránenej krajinnej oblasti Poľana došlo k útoku medveďa hnedého na poľovníka. Muž pri incidente utrpel viaceré poranenia.

- Fajčiari v Rakúsku v uplynulom roku opäť poskytli významný príspevok štátnemu rozpočtu. Príjmy z dane z tabakových výrobkov sa v roku 2024 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšili o 59 miliónov eur na 2,4 miliardy eur.

- Pred úradom belgického premiéra v Bruseli zadržali v pondelok muža s nožom. Prokuratúra v utorok informovala, že tento muž sa už v minulosti dopustil obdobného činu a polícia tak o ňom mala záznam.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) vraj ide vo štvrtok (9. 1.) rokovať do Bruselu o tranzite plynu. Opäť chytá problém za chvost, navyše potom, ako ho sám vyvolal. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Tvrdenia SR, že Ukrajina zmarila rokovania o energetických dodávkach v Bruseli, neodrážajú realitu, povedal pre bruselský magazín Politico ukrajinský veľvyslanec pri EÚ Vsevolod Čencov.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár (Smer-SD) a šéf českej diplomacie Jan Lipavský sa dohodli na ďalšej spolupráci dvoch susedských štátov. Zhodli sa aj na potrebe otvorenej komunikácie. Urobili tak počas utorkového telefonického rozhovoru.

- Nikto nevolá po plošnom love vlka, hystériu Progresívneho Slovenska (PS) odmietame. Nová vyhláška má zaviesť racionálny manažment populácie vlka dravého na Slovensku. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.