V Nemecku sa približne polovica mladých ľudí po ukončení základnej školy rozhodne pre ďalšiu akademickú kariéru a zvyšná polovica ide na stredné odborné školy.
Autor TASR
Nové Mesto nad Váhom 25. septembra (TASR) - Slovenská republika a Nemecko budú užšie spolupracovať na implementácii duálneho vzdelávania v slovenských školách a spoločnostiach. Spoluprácu, ktorá má priniesť aj zahraničné stáže, potvrdili dnes podpisom memoranda o spolupráci minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler a štátny tajomník nemeckého ministerstva pre vzdelávanie a výskum Georg Schütte.
"Je to predovšetkým silný signál, že sme pripravení ďalej pokračovať v dialógu. Naozaj, Nemecko ako kolíska duálneho vzdelávania má už obrovské množstvo skúseností a nemecká strana aj týmto deklaruje, že je pripravená, kdekoľvek to potrebujeme, vytvoriť si kontakty na inštitucionálnej úrovni, na úrovni obchodných a priemyselných komôr. Sú pripravení aktívne do toho vstupovať a poskytovať nám skúsenosti, vytvárať komunikačné kanály," uviedol k podpisu memoranda Draxler.
Ako ďalej špecifikoval, pre Slovensko je dôležité, aby malo technické detaily ohľadom duálneho vzdelávania, akým spôsobom komunikovať, koordinovať prácu na úrovni zamestnávateľských zväzov a na úrovni ministerstva.
V Nemecku sa približne polovica mladých ľudí po ukončení základnej školy rozhodne pre ďalšiu akademickú kariéru a zvyšná polovica ide na stredné odborné školy. Podľa slov nemeckého štátneho tajomníka sa spoločnosti preto snažia prilákať ich v rámci systému duálneho vzdelávania, môžu ich zaúčať, pričom chápu, že ide o určitú investíciu do budúcnosti. Tento systém presadzuje aj nemecká vláda, pričom na to využíva aj imidžové kampane.
Podpisom memoranda sa nemecká strana so slovenskou dohodli, že budú v oblasti duálneho vzdelávania spolupracovať na viacerých úrovniach. "Na jednej úrovni to bude spolupráca medzi zväzmi a spoločnosťami. Chceme zdieľať skúsenosti o tom, ako je možné nadchnúť, získať mladých ľudí a potom zabezpečiť to, aby sa títo mladí ľudia mohli dostať do príslušných podnikov. Tiež chceme spolupracovať na úrovni škôl, vymieňať si skúsenosti na úrovni škôl, učiteľov, aby boli čo najlepšie kvalifikovaní a mohli potom vyučovať mladých učňov. Radi by sme našu spoluprácu podporili i vedecky, preto chceme spolupracovať i v oblasti výskumu vzdelávania. A čo si myslím, že je najdôležitejšie, je podporovať výmeny študentov, žiakov, aby sa mohli navštevovať, aby nemeckí mohli prísť na Slovensko a slovenskí do Nemecka a aby sa takáto výmena udiala aj medzi učiteľmi," konkretizoval Schütte.