Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

Slovensko by mal do júna 2013 stiahnuť z Afganistanu do 289 vojakov

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Vládny kabinet dnes zároveň odsúhlasil aj vyslanie do 33 príslušníkov OS SR do Afganistanu ešte v priebehu tohto roku.

Bratislava 18. júla (TASR) - Slovenská republika by mala do júna 2013 postupne stiahnuť z operácie ISAF v Afganistane do 289 príslušníkov ozbrojených síl (OS) SR. Vyplýva to z návrhu rezortov obrany a diplomacie, ktorý na dnešnom rokovaní schválil vládny kabinet.

Zmena mandátu by mala byť postupná. V prvej fáze, do konca tohto roku, má operáciu NATO opustiť 104 slovenských vojakov. Zhruba polovicu z nich (53) tvoria príslušníci strážnej čaty na základni Tarin Kowt. Zvyšní vojaci sú členmi multifunkčnej ženijnej jednotky, ktorá pôsobí na leteckej základni v Kandaháre.

Ďalší vojaci by mali byť stiahnutí v priebehu prvej polovice roku 2013. Do apríla sa má na Slovensko vrátiť 20-členná jednotka špeciálnych síl. Do júna 2013 plánuje ministerstvo obrany stiahnuť do 165 príslušníkov strážnej jednotky na základni Kandahar Airfield.

Vládny kabinet dnes zároveň odsúhlasil aj vyslanie do 33 príslušníkov OS SR do Afganistanu ešte v priebehu tohto roku. Do misie by tak ešte mohli zasiahnuť príslušníci Vojenskej polície i vojenského poradného tímu.

Realizácia prijatých zmien sa bude financovať z rozpočtu ministerstva obrany. Len v tomto roku by to malo znamenať náklady vo výške takmer 38 miliónov eur. V priebehu ďalších dvoch rokov to bude spolu necelých 27 miliónov eur.

Navrhovaná zmena mandátu vyplýva zo zahranično-politických cieľov pôsobenia SR v danom regióne, ako aj záverov summitu NATO v Chicagu. Zámerom koaličných vojsk je postupne odovzdať zodpovednosť v krajine do rúk afganskej vlády do konca roku 2014. Po tomto termíne vytvorí NATO novú operáciu, ktorá bude zameraná výhradne na výcvik, poradenstvo a podporu afganských národných bezpečnostných síl.

"Ide o prispôsobovanie našich síl v Afganistane tomu, ako sa mení situácia v krajine. Aby sme na to zareagovali je potrebné, aby sme mali príslušný mandát od Národnej rady (NR) SR, lebo to vyžaduje plánovanie financií a vyčleňovanie potrebných síl," vysvetlil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Podľa neho sa všetky tieto zmeny uskutočňujú v komunikácii s velením ISAF. "Takže všetko bude prebiehať tak, aby sa v žiadnom prípade neoslabilo celkové pôsobenie operácie a aby Slovensko potvrdilo svoje postavenie spoľahlivého spojenca," podotkol.