Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. marec 2025Meniny má Ľubica
< sekcia Slovensko

Slovensko čaká v poradí šieste druhé kolo prezidentských volieb

Na kombosnímke zľava Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Foto: TASR

Druhé kolá voľby hlavy štátu sa doteraz v SR konali v rokoch 1999, 2004, 2009, 2014 a 2019.

Bratislava 3. apríla (TASR) - V sobotu 6. apríla sa uskutoční v poradí šieste druhé kolo priamej voľby prezidenta Slovenskej republiky (SR). Postúpili do neho Ivan Korčok, ktorého podporilo 42,51 percenta (958.393) voličov, a Peter Pellegrini so ziskom 37,02 percenta, čo predstavuje 834.718 voličských hlasov.

Druhé kolá voľby hlavy štátu sa doteraz v SR konali v rokoch 1999, 2004, 2009, 2014 a 2019.



Druhé kolo historicky prvej priamej voľby prezidenta SR sa konalo 29. mája 1999 a zúčastnilo sa ho 75,45 percenta oprávnených voličov. Do druhého kola postúpil kandidát vládnej koalície Rudolf Schuster - dovtedajší predseda Strany občianskeho porozumenia (SOP), podporovaný Slovenskou demokratickou koalíciou (SDK), Stranou maďarskej koalície (SMK), Stranou demokratickej ľavice (SDĽ), ktorý v prvom kole dosiahol 47,37 percenta (1.396.950) hlasov. Jeho protikandidátom v druhom kole sa stal predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorého v prvom kole podporilo 37,23 percenta (1.097.956) voličov.

Víťazom druhého kola sa stal Schuster so ziskom 57,18 percenta (1.727.481) voličských hlasov. Mečiar dosiahol 42,81 percenta (1.293.642) hlasov. Prezidentom sa na nasledujúcich päť rokov stal Rudolf Schuster, ktorého do funkcie inaugurovali 15. júna 1999.



Rudolf Schuster a Vladimír Mečiar kandidovali aj v prezidentských voľbách v roku 2004. Do druhého kola sa dostal iba predseda HZDS Mečiar, ktorý sa stretol v súboji o post hlavy štátu s predsedom Hnutia za demokraciu (HZD) Ivanom Gašparovičom. V prvom kole získal Mečiar 37,73 percenta (650.242) hlasov a Gašparoviča podporilo 22,28 percenta (442.564) voličov.

Druhé kolo sa konalo 17. apríla 2004 a zúčastnilo sa ho 43,50 percenta voličov. Zvíťazil Gašparovič, pričom dosiahol 59,91 percenta (1.079.592) hlasov. Mečiara v druhom kole volilo 40,08 percenta (722.368) voličov. Funkcie prezidenta SR sa Ivan Gašparovič oficiálne ujal 15. júna 2004.



Druhé kolo tretej priamej voľby prezidenta SR sa konalo 4. apríla 2009 s voličskou účasťou 51,67 percenta. Z prvého miesta do druhého kola postúpil úradujúci prezident SR Ivan Gašparovič, ktorého v prvom kole podporilo 46,71 percenta (876.061) voličov. Druhá po prvom kole skončila Iveta Radičová (občianska kandidátka s podporou SDKÚ-DS, KDH, SMK, OKS), ktorá získala 38,05 percenta (713.735) hlasov.

V druhom kole bol úspešnejší Gašparovič, ktorý dostal 55,53 percenta (1.234.787) hlasov. Radičovej odovzdalo hlas 44,46 percenta (988.808) voličov. Ivan Gašparovič sa tak od 15. júna 2009 stal prezidentom SR na ďalších päť rokov.



Dňa 29. marca 2014 sa konalo druhé kolo štvrtej priamej voľby prezidenta SR, na ktorom sa zúčastnilo 50,48 percenta voličov. Do druhého kola v týchto prezidentských voľbách postúpili predseda Smeru-SD a vtedajší premiér Robert Fico, ktorého v prvom kole podporilo 28 percent (531.919) voličov, a občiansky kandidát, manažér Andrej Kiska so ziskom 24 percent (455.996) hlasov.

Víťazom druhého kola a prezidentom SR s podporou 59,38 percenta (1.307.065) hlasov sa stal Andrej Kiska. Fico dosiahol 40,61 percenta (893.841) hlasov. Andrej Kiska bol prezidentom SR v období od 15. júna 2014 do 15. júna 2019.



V poradí piate druhé kolo voľby slovenskej hlavy štátu sa konalo 30. marca 2019 a zúčastnilo sa ho 41,79 percenta oprávnených voličov. Do druhého kola postúpila občianska kandidátka Zuzana Čaputová, ktorú v prvom kole podporilo 40,57 percenta (870.415) voličov. Jej protikandidátom sa stal podpredseda Európskej komisie a nominant Smeru-SD Maroš Šefčovič, ktorý v prvom kole dostal 18,66 percenta (400.379) hlasov.

Víťazkou druhého kola sa stala Čaputová, ktorá dosiahla 58,40 percenta (1.056.582) hlasov. Šefčoviča volilo 41,59 percenta (752.403) voličov. Funkcie hlavy štátu sa Zuzana Čaputová ujala počas inaugurácie 15. júna 2019. Funkčné obdobie jej končí 15. júna 2024.

Pondelok bude polooblačný. Na severe nasneží

Teploty 2 až 7 stupňov Celzia.

- Britský tenista Jack Draper sa stal víťazom turnaja ATP Masters 1000 v kalifornskom Indian Wells. Vo finále si v noci na pondelok poradil s Dánom Holgerom Runem 6:2, 6:2.

- Hokejisti Colorada zvíťazili nad Dallasom 4:3 po predĺžení v nočnom zápase zámorskej NHL. O triumfe v súboji popredných tímov Západnej konferencie rozhodol gólom obranca Cale Makar, ktorý mal v zápase aj dve asistencie.

- Prezident USA Donald Trump v pondelok oznámil, že v utorok plánuje rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Novinárov o tom Trump informoval počas letu z Floridy do Washingtonu, informovala agentúra AP, píše TASR.

- Vatikán v nedeľu zverejnil prvú fotografiu 88-ročného pápeža Františka od okamihu, keď ho 14. februára hospitalizovali v Gemelliho klinike v Ríme s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutočnil v nedeľu personálnu zmenu vo vedení ozbrojených síl.

- Úplná uzávera cesty III/3445 Prešov - Petrovany sa začne od pondelka (17. 3.) 6.00 h a potrvá do 30. augusta.

- Napriek súdnemu zákazu bolo cez víkend z USA do Salvádoru deportovaných viac ako 200 údajných členov venezuelského drogového gangu Tren de Aragua.

- Slovenskí hádzanári neuspeli ani vo svojom štvrtom dueli v kvalifikácii ME 2026.

- Zvýšenie prejazdnosti a bezpečnosti na Ulici vysokoškolákov v Žiline je hlavným cieľom plánovanej rekonštrukcie frekventovanej komunikácie.

- Futbalisti Arsenalu zvíťazili v 29. kole anglickej Premier League v londýnskom derby nad Chelsea 1:0.

- Na celom území Slovenska sa v pondelok (17. 3.) ochladí.

- Šance, že bude ruský prezident Vladimir Putin súhlasiť s prímerím v bojoch na Ukrajine, sú podľa fínskeho prezidenta Alexandra Stubba "veľmi chabé". Povedal to počas rozhovoru pre britskú spravodajskú stanicu BBC.

- Minister obrany a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák (Smer-SD) vidí dohodu v koalícii optimisticky. Tvrdí, že už sú ďaleko, pričom ide podľa neho skôr o programovú a hodnotovú diskusiu.

- Rusko v nedeľu uviedlo, že evakuovalo do bezpečia 371 svojich civilistov z území, ktoré opätovne dobylo od ukrajinských síl v pohraničnej ruskej Kurskej oblasti.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR pripravuje širšiu novelizáciu volebnej legislatívy. Týkať by sa mala aj vyplácania príspevkov politickým stranám za ich výsledok v parlamentných voľbách.

- Pri rekreačnom stredisku Jahodná pri Košiciach došlo v sobotu večer (15. 3.) k streľbe. Polícia pátra po posádke vozidla, ktorá vystrelila na vodiča druhého vozidla a z miesta ušla.

- Kozmická loď spoločnosti SpaceX dopravila v nedeľu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) štvorčlennú posádku.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým a predsedom Zahraničného výboru Národnej rady SR Mariánom Kérym (všetci Smer-SD) odcestovali na pracovnú návštevu Indie.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov hovorili v sobotňajšom telefonáte o ďalšej fáze rozhovorov o ukončení vojny Ruska proti Ukrajine.

- Experimentálna liečba prostredníctvom fekálnej mikrobiálnej transplántácie (FMT) zachránila desaťročného chlapca pred odobratím obličky a môže pomôcť aj pri iných závažných ochoreniach.