Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Slovensko si udrží 13 poslancov v Európskom parlamente

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V súčasnosti má EP 754 poslancov, po vstupe Chorvátska do EÚ v júli tohto roku sa ich počet zvýši o 12. Znamená to, že AFCO musel nájsť spôsob ako znížiť celkový počet poslancov o 15.

Brusel 19. februára (TASR) - Slovensko si udrží terajší počet 13 poslancov v Európskom parlamente aj po celoeurópskych voľbách v roku 2014. Potvrdili to dnes v prijatej rezolúcii členovia Ústavného výboru EP (AFCO). Zo susedov Slovenska o jedného poslanca prídu Česká republika, Maďarsko a Rakúsko.

Znižovanie počtu europoslancov v niektorých členských štátoch je potrebné nielen z hľadiska rozšírenia EÚ o Chorvátsko. V prvom rade ide o naplnenie ustanovení Lisabonskej zmluvy, podľa ktorej v rokoch 2014-2019 musí dôjsť k zníženiu počtu poslancov EP na 751.

V súčasnosti má EP 754 poslancov, po vstupe Chorvátska do EÚ v júli tohto roku sa ich počet zvýši o 12. Znamená to, že AFCO musel nájsť spôsob ako znížiť celkový počet poslancov o 15.

Nemecko príde automaticky o troch poslancov, lebo Lisabonská zmluva predpokladá pre členský štát maximálny počet 93 poslancov. Ústavný výbor musel nájsť kompromisné riešenie podľa kľúča "nikto nestráca a nezískava na úkor iného". AFCO nakoniec rozhodol, že dvanástim štátom odoberú po jednom poslancovi. Slovensko medzi tieto krajiny nepatrí.

Po eurovoľbách v roku 2014 budú mať o jedno kreslo v EP menej Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Grécko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Portugalsko, Rakúsko a Rumunsko.

Cyprus, Estónsko, Luxembursko a Malta si udržia po šesť poslancov, čo je minimálny počet uvedený v Lisabonskej zmluve.
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Foto: TASR/Michal Svítok

Ústavný výbor EP schválil toto odporúčanie 21 hlasmi, jeden člen výboru sa zdržal.

Kompromisný návrh AFCO znamená, že ani jeden členský štát nebude mať v budúcom päťročnom volebnom období viac poslancov ako doteraz. Najväčšie tlaky na zvýšenie kresiel v EP boli zo strany Británie, Francúzska, Španielska a Talianska.

Ak by bol dnešný návrh AFCO bol prijatý na marcovom plenárnom zasadnutí poslancov EP v Štrasburgu, neznamená to, že pôjde o konečný stav. Súčasné prerozdelenie počtu kresiel v EP pre členské štáty má byť predmetom revidovanej dohody ešte pred začatím ďalšieho legislatívneho obdobia v rokoch 2019-2024.

Výbor AFCO sa zaviazal, že najneskôr do konca roku 2015 predstaví nový návrh na "trvalý a transparentný systém" prideľovania počtu kresiel v EP, ktorý bude predvídať postupné rozširovanie EÚ a tiež demografické zastúpenie voličov v jednotlivých krajinách.