Zozbierané semená sú uskladnené v semenných bankách v Kew pri Londýne a meste Kluž v Rumunsku. Časť je umiestnená aj v génovej banke v Piešťanoch. Semená tvoria poistku proti vyhynutiu druhu.
"Sú tam zozbierané semená nielen endemických druhov rastlín, ale aj ohrozených vyhynutím a bežnejšie či invázne druhy rastlín. Viaceré druhy, ktoré sa nám podarilo takto zachovať, majú na území Slovenska len jednu lokalitu, napríklad limonka gmelinova, vstavačovec bledožltý, vstavač močiarny či jesienka piesočná," priblížil Kučera. Z endemitov je to podľa neho viacero druhov. Ide o cyklámen fatranský, lykovec muránsky, poniklec slovenský, poniklec prostredný, peniažtek jankov, zvonček karpatský, klinček lumnitzerov.
Zozbierané semená sú uskladnené v semenných bankách v Kew pri Londýne a meste Kluž v Rumunsku. Časť zo zberov je umiestnená aj v génovej banke v Piešťanoch. Semená tvoria poistku proti vyhynutiu druhu. Slúžia na dopestovanie rastlín, ktoré sa môžu opätovne vysádzať na prirodzené stanovištia daného druhu v rámci Karpát, vysvetľuje Kučera. Okrem tohto slúžia aj na ďalšie vedecké výskumné projekty. "Zatiaľ, našťastie, nemuseli byť tieto semená použité na záchranu druhu pred vyhynutím na našom území," poznamenal Kučera.
Pokračuje, že uchovávanie semien sa deje v rámci projektu Uchovanie endemickej flóry Karpát v roku 2019. Vedci vytvorili sieť v rámci Karpát z viacerých organizácií, ktorá zastrešuje výskum týkajúci sa endemickej flóry tohto územia. Projekt je financovaný Kráľovskými botanickými záhradami v Kew pri Londýne, tvrdí.
V rámci projektu by sa mala podľa Kučeru vytvoriť databáza, ktorá bude zahŕňať informácie o rozšírení, biológii či počte chromozómov jednotlivých endemických druhov. Zámerom projektu je aj vytvorenie webstránky, ktorá by poskytovala údaje o jednotlivých endemických druhoch Karpát. Jedným z cieľov je vydanie publikácie Flora endemica Carphathica, priblížil.