Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Slovensko prispeje na sídlo NATO viac ako siedmimi miliónmi eur

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen Foto: TASR/AP Photo

Celkom by tak mal príspevok štátu v celom projekte dosiahnuť takmer 10,75 milióna eur, keďže Slovensko už doteraz vyplatilo na tento účel zhruba 3,39 milióna eur.

Bratislava 17. októbra (TASR) - Slovenská republika prispeje v priebehu nasledujúcich piatich rokov na výstavbu nového sídla NATO sumou 7,36 milióna eur. Na návrh rezortu diplomacie dnes o tom rozhodol vládny kabinet. Celkom by tak mal príspevok štátu v celom projekte dosiahnuť takmer 10,75 milióna eur, keďže Slovensko už doteraz vyplatilo na tento účel zhruba 3,39 milióna eur.

Financie na nové sídlo Severoatlantickej aliancie pôjdu z rozpočtu ministerstva zahraničných vecí. Už v budúcom roku by to malo byť asi 1,9 milióna eur a v roku 2014 zhruba 2,8 milióna eur. Riešenie financovania výstavby a zariadenia národných priestorov je ohraničené rokom 2017, kedy je naplánované ukončenie projektu a presťahovanie NATO do nového sídla.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka boli príspevky krajín vyrátané v závislosti od ich HDP, takže ten slovenský bol primeraný aj v kontexte iných štátov. "Sme členmi NATO a z toho vyplývajú aj isté povinnosti. Aliancia potrebuje nové sídlo a môžem vás ubezpečiť, že nikto si nedovolí mrhať peniazmi," povedal po rokovaní kabinetu. Výstavba priestorov sa podľa jeho slov zabezpečuje verejným obstarávaním, ktoré je prísne kontrolované a transparentné. Aj preto povzbudil, aby sa do tohto procesu hlásili aj slovenskí podnikatelia.



To súčasné bolo postavené v roku 1967 pre vtedy 15 členských štátov. V súčasnosti má NATO 28 členov. Náklady na plnohodnotnú rekonštrukciu sídla, ktoré musia odrážať aj požiadavky na nové technológie, by podľa rezortu diplomacie výrazne presiahli náklady na výstavbu nového objektu. Rozhodnutie o potrebe výstavby novej budovy bolo prijaté na washingtonskom summite NATO v roku 1999. Konkrétne rozhodnutie o umiestnení stavby a poskytnutí pozemkov pre stavbu v Belgicku padlo na summite aliancie v Prahe o tri roky neskôr.

V budove budú, rovnako ako je tomu v súčasnosti, pôsobiť medzinárodný sekretariát, medzinárodný vojenský štáb, niektoré špecializované agentúry NATO, ako aj národné delegácie členských štátov. Členovia totiž nemôžu mať svoju delegáciu mimo sídla aliancie. Vzniknú tiež priestory pre partnerské krajiny. Na konečnej podobe vnútorných priestorov Stálej delegácie SR pri NATO spolupracujú ministerstvá zahraničných vecí, obrany, Slovenská informačná služba a Národný bezpečnostný úrad SR.