Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Slovensko v januári vyrieši 24 problematických skládok odpadu

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Európska komisia v minulosti upozorňovala na vypracovanie plánu úprav skládky.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Slovensko má 24 skládok, ktoré neplnia formálne podmienky Smernice o odpadoch, keďže nemajú schválené plány úprav skládky. Situáciu by mala vyriešiť novela zákona o odpadoch, ktorá sa stane účinná v januári 2016. A to tak, že Slovenská inšpekcia životného prostredia vyzve prevádzkovateľov sporných skládok, aby jej predložili dodatočný plán úprav skládky, aby ho následne schválila. Inšpekcia plán schváli a SR ho predloží Európskej komisii (EK).

"Plán úprav skládky bolo potrebné vypracovať ešte v roku 2002. Prevádzkovatelia ho mali predložiť obvodnému úradu životného prostredia a ten mal vydať rozhodnutie o schválení plánu. Niektorí si túto povinnosť nesplnili. Tieto dva dokumenty boli potrebné k tomu, aby prevádzkovatelia mohli aj naďalej skládky prevádzkovať," objasnila riaditeľka odboru ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Katarína Jankovičová.

Problém sa vyhrotil súdnym sporom s Európskou komisiou (EK) ohľadom skládky v Považskom Chlmci. "Európska komisia pristúpila k riešeniu situácie komplexne a poukázala na neplnenie podmienok aj pre ďalších 23 skládok. Tvrdíme, že ide o nedorozumenie, ale treba situáciu vysvetliť," skonštatovala Jankovičová. Ako totiž dodala, sporné skládky boli reálne uzavreté v kazetách a prevádzkovatelia otvorili nové za podmienok, ktoré smernici aj zákonu technicky vyhovujú. Majú však ten istý názov a identifikačné číslo, čo vytvára dojem, že ide o jeden celok.

"Smernica EÚ nehovorí o kazetách alebo častiach skládky, ale skládku chápe ako celok. Skládky odpadov na Slovensku sú povoľované po častiach, kazetách a bolo zložité identifikovať, ktoré časti sú v prevádzke, a ktoré sú uzavreté. Problém s vypracovaním plánu úprav skládok sa snažíme vyriešiť v rámci novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorou sa novelizoval aj súčasný zákon o odpadoch," povedala Jankovičová.

EK v minulosti upozorňovala na vypracovanie plánu úprav skládky. Slovensko v roku 2013 súdny spor skládka Považský Chlmec s EK prehralo. Ak Európska komisia uzná, že opatrenia podľa rozsudku SR nesplnila, tak predloží Súdnemu dvoru Európskej únie návrh na výšku paušálnej pokuty alebo penále. "Aby ministerstvo vyhovelo rozsudku, pristúpili sme k ukončeniu skládkovania na skládke Považský Chlmec. Týmito krokmi zabezpečujeme plnenie formálnych podmienok európskej smernice o odpadoch," uzavrela riaditeľka odboru MŽP.