Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Lajčák: Slovinsko prizveme k bližšej spolupráci v rámci krajín V4

Na snímke podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (vpravo) a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Slovinskej republiky Karl Erjavec Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa oboch ministrov to pomôže ešte zvýrazniť súčasné veľmi dobré vzťahy oboch krajín.

Bratislava 21. marca (TASR) - Zintenzívnenie spolupráce medzi Slovenskom a Slovinskom by malo nastať počas slovenského predsedníctva Vyšehradskej štvorky. Po dnešnom rokovaní v Bratislave to uviedli ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Karl Erjavec.

Ako obaja diplomati informovali na tlačovej konferencii, Slovinsko sa v rámci formátu V4 plus zúčastní rôznych okrúhlych stolov a diskusných fór. Podľa oboch ministrov to pomôže ešte zvýrazniť súčasné veľmi dobré vzťahy oboch krajín. "Najmä v ekonomickej oblasti je však možnosť ich intenzifikácie," uviedol slovenský šéf diplomacie. Podľa slovinského ministra majú slovenskí podnikatelia možnosť zúčastniť sa investičných aktivít v rámci modernizácie cestnej i železničnej infraštruktúry, ale aj modernizácie prístavu Koper.



Obaja ministri sa venovali aj otázke situácie na Ukrajine, kde konštatovali zhodné názory diplomacií oboch krajín. Dôležitou témou rozhovoru bol aj otázka západného Balkánu, v ktorom rovnako podľa oboch ministrov existujú názorová blízkosť. Ako uviedol slovinský minister zahraničných vecí, Bosna je kľúčovým bodom pre stabilitu západného Balkánu.



Minister Lajčák zdôraznil, že Bosne je potrebné na európskej úrovni venovať zvýšenú pozornosť. "To ale neznamená, že budeme robiť domáce úlohy za bosnianskych politikov," uviedol Lajčák. Podľa Erjaveca by bolo potrebné, aby Bosna prijala novú ústavu a zabezpečila funkcionalitu štátnych inštitúcií, ktorá je dnes veľmi nejasná. Obaja diplomati sa vyjadrili aj za zmeny v Daytonskej zmluve. "Celý región sa hýbe dopredu, Dayton však konzervuje situáciu v roku 1995 a je viac príkladov, ako obsah Daytonskej zmluvy nezodpovedá dnešným záväzkom Bosny ako člena Rady Európy a krajiny, ktorá ašpiruje na člena v Európskej únii," uviedol Lajčák.