Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Sme rodina navrhuje príspevok rodinám na bývanie

Ilustračné foto. Foto: TASR/Dano Veselský

Hnutie navrhuje zavedenie príspevku na bývanie vo výške 100 eur mesačne, ktorý by bol poskytovaný rodičom počas čerpania rodičovského príspevku do troch rokov dieťaťa.

Bratislava 6. septembra (TASR) – Príspevok na bývanie pre rodiny aj upravenie vzťahov nájomcov a prenajímateľov, respektíve vlastníkov bytov, ktoré boli prenajímateľom vrátené v rámci rehabilitácií alebo reštitúcií. To sú dva z návrhov zákonov, ktoré predkladajú na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) SR poslanci hnutia Sme rodina.

Štát podľa poslankyne za Sme rodina Petry Krištúfkovej v súčasnosti nerieši možnosti finančne dostupného bývania pre mladé rodiny. "Naopak, od 1. júla 2018 platia prísnejšie podmienky na poskytovanie úverov, čo ešte zhorší momentálnu situáciu," podotkla na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Hnutie navrhuje zavedenie príspevku na bývanie vo výške 100 eur mesačne, ktorý by bol poskytovaný rodičom počas čerpania rodičovského príspevku do troch rokov dieťaťa. V prípade detí s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom by sa poskytoval do šiestich rokov dieťaťa. Krištúfková poukázala na to, že kým priemerné materské dosahuje 567 eur, rodičovský príspevok je vo výške 214,70 eura. Podľa doložky vplyvov má tento návrh negatívny efekt na rozpočet verejnej správy, od roku 2019 približne vo výške 35,2 milióna eur.

Sme rodina chce upraviť aj vzťahy nájomcov a prenajímateľov (vlastníkov) bytov, ktoré boli týmto prenajímateľom vrátené v rámci rehabilitácií alebo reštitúcií. Návrh zákona sa týka kompenzácií nájomcov reštituovaných bytov. "Navrhujem, aby títo ľudia mali možnosť slobodnej voľby, aby si mohli vybrať, či prijmú ten nájomný byt, ktorý im mesto ponúkne, alebo či si vyberú formu finančnej kompenzácie," skonštatovala poslankyňa hnutia Adriana Pčolinská. Finančná kompenzácia by sa podľa nej počítala z rozlohy bytu, ktorý bol v používaní, a tiež z priemernej trhovej ceny bytu, pričom vyplácaných by im bolo 70 % hodnoty bytu.

Toto opatrenie by len pre Bratislavský kraj podľa hnutia stálo štát 45 miliónov eur. "Keby sa prijala tá alternatíva výstavby nájomných bytov tak, ako to deklaroval štát pred rokmi, tak by ho to stálo opätovne v rámci Bratislavského kraja až 70 miliónov eur," priblížila Pčolinská.