Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Kandidátku SMK do eurovolieb povedie Pál Csáky

Pál Csáky Foto: TASR/Štefan Puškáš

Voľby do EP sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014.

Bratislava 15. februára (TASR) - Lídrom kandidátky SMK pre májové voľby do Európskeho parlamentu bude Pál Csáky. Rozhodla o tom dnes Republiková rada strany.

"Európsku politiku ovláda výborným spôsobom, je málo ľudí na Slovensku, ktorý takým spôsobom poznajú Európu ako on, keďže bol podpredsedom vlády za túto agendu osem rokov," povedal po rokovaní Republikovej rady predseda SMK József Berényi.

Na kandidátke nebude ani jeden zo súčasných europoslancov za SMK. Edit Bauer tento týždeň Berényimu oznámila, že nemieni kandidovať. Ďalší europoslanec za SMK Alajos Mészáros sa podľa predsedu strany rozhodol nekandidovať po tom, ako Republiková rada zvolila za lídra kandidátky Pála Csákyho. Dvojkou na kandidátke sa tak stal podpredsedom strany pre hospodárstvo a regionálny rozvoj Iván Farkas. "Som spokojný, že som dostal dôveru. Z mojej strany tie ambície sú uspokojené," reagoval Farkas.

SMK stavia 13 kandidátov, do volieb ide samostatne. Vsadila na mladých ľudí. "Priemerný vek kandidátov je okolo 30 rokov. Tí ľudia sú mladí, talentovaní a ambiciózni," podotkol Berényi. Podľa lídra si SMK trúfa minimálne na dve kreslá europoslancov. Toľko má aj v súčasnosti. SMK sa tak vo voľbách do Európskeho parlamentu nechystá spolupracovať so stranou Most-Híd. "Máme naďalej záujem stmeliť voličskú základňu južného Slovenska a predovšetkým voličov maďarskej národnosti aj v prezidentských voľbách a tiež v eurovoľbách. Dúfame, že nás podporia voliči maďarskej národnosti ako stranu, ktorá ponúka jedinú maďarskú kandidátku," povedal Csáky.

Voľby do EP sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Historicky pôjde o tretie eurovoľby na území SR. V posledných, v roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej EÚ. Na voľbách sa zúčastnilo 16 politických strán, zvíťazil Smer-SD, ktorý má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských.

Farby Slovenska v EP obhajuje 13 poslancov - Monika Flašíková Beňová, Monika Smolková, Katarína Neveďalová, Boris Zala a Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Eduard Kukan a Peter Šťastný (obidvaja SDKÚ-DS), Anna Záborská a Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Edit Bauer a Alajos Mészáros (obaja SMK), Jaroslav Paška (SNS) a Sergej Kozlík (ĽS-HZDS).