Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Pomoc pri sčítaní nájdu obyvatelia aj vďaka vysvetlivkám

Na snímke žena vypĺňa formulár počas celoštátneho Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021, ktoré sa uskutočňuje od 15. februára do 31. marca 2021 na webovej stránke www.scitanie.sk. Bratislava, 17. februára 2021. Foto: TASR - Pavol Zachar

K dnešnému dňu sa elektronicky sčítalo viac ako 2,3 milióna obyvateľov Slovenska. Vedie Bratislavský kraj s viac ako 46 percentami sčítaných.

Bratislava 25. februára (TASR) - Pomoc pri sčítaní nájdu obyvatelia aj vďaka vysvetlivkám. Tie sú v troch úrovniach. TASR o tom informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

Prvá časť vysvetliviek, tých najjednoduchších, je priamo pod otázkou zhruba v jednej vete. "Druhá časť sa nachádza pod písmenkom i ako informácia. Je to malé modré i v krúžku na pravej strane vedľa otázky. Tretiu časť vysvetliviek, takých najpodrobnejších, nájdu obyvatelia priamo v päte formulára pod informáciou vysvetlivky," priblížila Stauder.

Formulár je dostupný vo všetkých jazykoch národnostných menšín a v jazyku slovenskom, anglickom, francúzskom a nemeckom. V týchto jazykoch sú dostupné aj všetky jazyky vysvetliviek.

Pre obyvateľov je k dispozícii aj call centrum, na ktoré môžu volať kedykoľvek, aj počas víkendu. Číslo na call centrum je 02/20 92 49 19.

K dnešnému dňu sa elektronicky sčítalo viac ako 2,3 milióna obyvateľov Slovenska. Vedie Bratislavský kraj s viac ako 46 percentami sčítaných.

Sčítanie obyvateľov sa začalo v pondelok 15. februára. Prvýkrát vo svojej histórii je založené na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov a je plne elektronické. Obyvateľ sa sčíta sám. Môže tak urobiť na webe scitanie.sk alebo pomocou mobilnej aplikácie SODB 2021. Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra.

Povinnosť sčítať sa majú podľa zákona všetci obyvatelia, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na Slovensku obvyklý pobyt. Neplnoleté osoby je povinný sčítať rodič, prípadne zákonný zástupca. Za nesplnenie povinnosti hrozí pokuta.