Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Slovensko

Správa o boji proti obchodovaniu s ľuďmi vyčíta SR mierne tresty

Ilustračná snímka Foto: TASR

Slovenská republika bola zaradená aj v tohtoročnej správe na úroveň č. 2.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Hoci Slovensko v roku 2023 vyvíjalo značné úsilie, stále v plnom rozsahu nenaplnilo minimálne štandardy stanovené na elimináciu obchodovania s ľuďmi, problémom sú napríklad mierne tresty pre vinníkov. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré je súčasťou výročnej Správy o obchodovaní s ľuďmi (tzv. Trafficking in Persons Report - TIP), predkladanej americkému kongresu. Časť, ktorá sa týka Slovenska, v stredu prerokovala vláda, informatívny materiál zobrala na vedomie.

TIP, ktorej cieľom je podnecovať aktivitu a vytvárať medzinárodné partnerstvá v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, hodnotí úsilie 188 vlád. Podľa toho, či napĺňali minimálne štandardy, ktoré v medzinárodnom meradle uvádza zákon Spojených štátov amerických (USA) z roku 2000 o ochrane obetí obchodovania s ľuďmi (TVPA), sú krajiny rozdelené do troch úrovní.

Slovenská republika bola zaradená aj v tohtoročnej správe na úroveň č. 2, pretože z pohľadu hodnotiteľov i napriek zvýšenému úsiliu nenaplnila v plnej miere stanovené minimálne štandardy pre potláčanie obchodovania s ľuďmi. Na úrovni č. 2 je SR od roku 2019.

Hodnotitelia si všímajú, že vláda vyvíjala v roku 2023 snahu, aby bolo odsúdených podstatne viac obchodníkov s ľuďmi. Pripomínajú, že vláda tiež prijala nový strategický dokument pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi - Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2024 - 2028 a venovala sa aj rizikám obchodovaniu so zraniteľnými utečencami z Ukrajiny. "Dvom obetiam obchodovania s ľuďmi bola súdmi priznaná náhrady škody, a to po prvýkrát od roku 2019," dodávajú hodnotitelia.

Vo viacerých kľúčových oblastiach však vláda podľa hodnotiteľov nesplnila minimálne štandardy. "Orgány činné v trestnom konaní vyšetrovali a stíhali menej podozrivých obchodníkov s ľuďmi a sudcovia naďalej udeľovali mierne tresty, čím sa oslabilo úsilie vyvodiť zodpovednosť voči obchodníkom s ľuďmi, ako aj odstrašujúci účinok trestov," argumentujú. "Orgány činné v trestnom konaní identifikovali menej obetí a prístup vlády k identifikácii obetí z radov cudzích štátnych príslušníkov nebol aktívny a dostatočný," dodávajú. Poukazujú pritom na to, že v sledovanom období boli identifikované len tri obete zo zahraničia.

Opatrenia na zlepšenie spomenutých výhrad formulujú autori správy v návrhu akčného plánu pre dosiahnutie minimálnych štandardov TVPA. V rámci nich odporúčajú napríklad zvýšiť odbornú prípravu prokurátorov a sudcov o problematike obchodovania s ľuďmi. Za dôležité považujú aj zintenzívniť snahu aktívne identifikovať obete obchodovania s ľuďmi a umožniť, aby tieto obete mohli identifikovať okrem polície aj iné subjekty vrátane sociálnych a zdravotníckych pracovníkov. Vyzývajú i na zvýšenie ochrany migrujúcich pracovníkov posilnením monitoringu náborových spoločností.