Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. február 2025Meniny má Pravoslav
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 18. decembra (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v stredu 18. decembra 2024 - 5.45 h. 



Bratislava - Minister zdravotníctva Kamil Šaško včera komunikoval so šéfom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským telefonicky. Dohodli sa na spoločnom postupe, že minister najprv informuje vládu o požiadavke LOZ zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Následne majú v rokovaniach pokračovať.  



Bratislava - Rada Slovenskej lekárskej komory rozhodne nesúhlasí so zákonom, ktorý súvisí s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Podáva preto podnet generálnemu prokurátorovi a verejnému ochrancovi práv, aby sa obrátili na Ústavný súd SR. 





Bratislava - Ponuka Ministerstva zdravotníctva SR pre Lekárske odborové združenie je podľa Asociácie nemocníc Slovenska veľmi korektná. Šéf ANS Marián Petko vyzýva obe strany, aby sa dohodli. Rovnako lekárov, aby stiahli výpovede a zostali pri pacientoch.

    Bratislava - Po 1. januári 2025 sa dá v obmedzenej miere situácia vydržať aj s lekármi, ktorí nepodali výpovede. Treba sa pripraviť aj na odkladanie niektorých operácií. V reakcii na aktuálnu situáciu v zdravotníckom sektore to pre TASR uviedol riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušan Zachar.





Bratislava - Premiér Robert Fico včera deklaroval, že riešenie situácie v zdravotníctve v súvislosti s výpoveďami lekárov je na ministrovi zdravotníctva. Zdôraznil, že on sám je v téme zdravotníkov v "hlbokom" konflikte záujmov, pretože mu zachránili život. Minister má Ficovu plnú podporu. Opozícia kritizuje toto vyjadrenie.





Poprad - Kresťanskodemokratické hnutie je pripravené podporiť zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR aj počas vianočných sviatkov, aby sa podarilo vyriešiť situáciu v slovenskom zdravotníctve. 



  Bratislava - Odborový zväz školstva vyhlásil včera štrajkovú pohotovosť. 

- Minister školstva Tomáš Drucker je presvedčený, že štát bude v budúcom roku schopný valorizovať mzdy zamestnancov v školstve. Malo by ísť o valorizáciu na úrovni približne päť až sedem percent.   



Bratislava - Ministerstvo obrany SR chce kúpiť 12 modernizovaných vrtuľníkov Blackhawk. Uprednostnilo ich pred rovnakým počtom vrtuľníkov Viper. Rezort na ne pred časom dostal ponuku za 150 miliónov eur bez výzbroje.

- Opozícia kritizuje nákup modernizovaných vrtuľníkov Blackhawk na Ministerstve obrany SR.





Bratislava - Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba na zasadnutí Rady ministrov EÚ pre životné prostredie v Bruseli podporil zmysluplné riešenia, ktoré zlepšia konkurencieschopnosť aj slovenského automobilového priemyslu v EÚ.  



Bratislava - Zamestnanci spoločností holdingu Bukóza vo Vranove nad Topľou podali návrh na vyhlásenie konkurzu, a to z dôvodu straty dôvery v pokračovanie samotného podniku. Pracovníci nedostali vyplatené mzdy už od septembra, preto sa rozhodli podať hromadné výpovede.  



Poprad - Na Spiši evidujú 21 aktívnych ohnísk výskytu vírusovej hepatitídy typu





Praha - Česko chce v rámci EÚ presadiť sprísnenie pravidiel pre online predajcov z prostredia mimo Únie. 





Kyjev - Ukrajina je ochotná diskutovať o novej dohode, ktorá by umožnila tranzit plynu cez jej územie do západnej Európy, vylučuje však predĺženie súčasnej tranzitnej dohody s Ruskom. Platnosť súčasnej dohody sa skončí presne o dva týždne.  



Tallinn - Desať severoeurópskych krajín, ktoré pod vedením Británie tvoria obrannú iniciatívu nazvanú Spoločné expedičné sily, vyjadrilo podporu "plánu víťazstva" ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Plán ráta s pozvánkou Ukrajiny do NATO ešte pred skončením vojny s Ruskom.





Ľvov - Poľský premiér Donald Tusk včera na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v západoukrajinskom meste Ľvov vyhlásil, že Poľsko urobí všetko, čo je v jeho silách, aby sa perspektíva členstva Ukrajiny v NATO stala čoraz reálnejšou.  



Moskva - Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, schválili návrh zákona, ktorý Moskve umožní vyradiť afganské hnutie Taliban zo zoznamu teroristických organizácii.  



Ankara - Európska únia poskytne Turecku ďalšiu miliardu eur na pomoc utečencom, ktorí sa nachádzajú na jeho území.





Washington - Členovia Zboru voliteľov Spojených štátov amerických v jednotlivých štátoch únie zvolili víťaza novembrových prezidentských volieb, republikána Donalda Trumpa, za 47. prezidenta USA. Výsledky volieb oficiálne potvrdia v Kongrese 6. januára 2025. Inaugurácia nového prezidenta sa uskutoční o 14 dní neskôr.





Kyjev - Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny vyzvalo maďarskú vládu, aby ukončila "manipulácie" ohľadom vianočnej výmeny zajatcov a prímeria súvisiaceho s rusko-ukrajinskou vojnou.

HRABKO: Pri rekonštrukcii vlády hrá kľúčovú úlohu prezident Pellegrini

Hrabko predpokladá, že prípadná rekonštrukcia vlády sa nebude týkať postov Smeru-SD, ktorý nestratil žiadnych poslancov (správa, PODCAST, VIDEO).

- Švajčiarsko zvažuje legalizáciu rekreačného užívania marihuany po tom, ako parlamentná komisia navrhla zákon, ktorý by umožňoval regulovaný predaj tejto látky a prístup k nej.

- Izrael má v sobotu prepustiť 369 palestínskych väzňov zadržiavaných vo väzniciach v Izraeli.

- Viac ako 100 ľudí evakuovali z luxusného hotela Chiltern Firehouse v Londýne, v ktorom vypukol pomerne rozsiahly požiar.

- Palestínske militantné hnutie Hamas očakáva, že nepriame rokovania s Izraelom o druhej fáze prímeria sa začnú začiatkom budúceho týždňa.

- Zvyšky najstaršej známej rímskej baziliky objavili v britskej metropole Londýn pod základmi komerčnej budovy určenej na demoláciu.

- Najmenej 23 ľudí zahynulo na severe Nigérie v dôsledku prevrátenia nákladného auta. Kamión prevážal desiatky pasažierov, ako aj tovar, informovali v piatok tamojšie úrady.

- Manželka zosnulého lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) vyhlásila, že rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nemá zmysel.

- Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) uviedla, že v deviatich vzorkách z frontovej línie v ukrajinskej Dnepropetrovskej oblasti našla zakázaný slzotvorný plyn.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po stretnutí s americkým viceprezidentom J. D. Vanceom vyhlásil, že pred akýmikoľvek rokovaniami s Ruskom bude Ukrajina požadovať bezpečnostné záruky.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová uviedla, že ruský dronový útok, ktorý zasiahol jadrovú elektráreň v Černobyli, značí o neexistujúcej ambícii Kremľa uzavrieť mier na Ukrajine.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa popri bezpečnostnej konferencii v Mníchove stretol s predsedom Európskej rady Antóniom Costom. Rokovali spolu aj o energetike a možnej úlohe EÚ pri rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine, informuje osobitný spravodajca TASR.

- Na kanárskom ostrove Tenerife zadržali maďarského občana, ktorý pre obzvlášť násilnú trestnú činnosť figuroval v prvej desiatke zoznamu 50 najhľadanejších zločincov v Maďarsku.

- Lídri severských a pobaltských krajín vyhlásili, že Európa a Ukrajina musia byť súčasťou rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine.

- Krakovský súd uznal dvoch ruských občanov za vinných zo špionáže v prospech ruských tajných služieb a z náboru do žoldnierskej Vagnerovej skupiny v Poľsku. Odsúdil ich na päť a pol roka väzenia.

- Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková kritizovala vyjadrenia amerického viceprezidenta J. D. Vancea, ktorý vyzval politické strany v krajine na spoluprácu s krajne pravicovou Alternatívou pre Nemecko (AfD).

- Kyjev ohlásil, že Rusko mu vydalo dovedna 757 tiel padlých ukrajinských vojakov výmenou za telá padlých Rusov.

- V košických oceliarňach U. S. Steel sa zvýši mesačná tarifná mzda každého zamestnanca v priemere o 50 eur mesačne. S účinnosťou od 1. marca to zabezpečuje nový dodatok ku kolektívnej zmluve, ktorý v piatok podpísali zástupcovia odborov a zamestnávateľa.

- Americký viceprezident J. D. Vance v piatok vo svojom prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii ostro kritizoval Európu. Tvrdil, že na kontinente i v Británii dochádza k ústupu slobody prejavu.

- Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok v príhovore na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) vyhlásila, že vyššie výdavky na obranu v EÚ chce dosiahnuť udelením výnimky z prísnych dlhových pravidiel pre členské štáty.

- Voľby do Národnej rady SR by na konci januára vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 24,6 percenta hlasov. V parlamente by bolo päť strán, resp. hnutí. Ukázal prieskum Centra sociálnych výskumov, súčasť Inštitútu informatiky a štatistiky.