Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 26. marec 2025Meniny má Alena
< sekcia Slovensko

Správy TASR - 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Kombo snímka. Foto: TASR/Teraz.sk

Teraz.sk ponúka prehľad najdôležitejších udalostí podľa TASR.

Bratislava 24. marca (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 24. marca 2025 - 5.45 h.  

Bratislava - Podpredseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko žiada premiéra Roberta Fica, aby zverejnil dohodu, ktorú uzavrel s "rebelmi". Je presvedčený, že toto memorandum by malo byť zverejnené, keďže koaličná zmluva verejná je. Uviedol to v televízii Joj 24.





Bratislava - Poslanci Národnej rady SR sa zajtra zídu na 33. schôdzi. Poslanci by mali voliť aj predsedu NR SR. Nominant Hlasu na daný post Richard Raši avizoval, že voľba by sa mala zaradiť medzi prvé body schôdze.  



Bratislava - Koaličná SNS bude budúci rok tlačiť na to, aby v konsolidačnom mixe už nebola transakčná daň a bola nahradená inými príjmami. Uviedol to poslanec Roman Michelko. Opozičná poslankyňa Mária Kolíková zavedenie transakčnej dane kritizuje a stále sa podľa nej nevie, ako bude nastavená. Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar poukázal na to, že konsolidácia musí pokračovať aj tento rok. Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci označil aktuálnu konsolidáciu za najjednoduchšiu, aká sa dala spraviť. Poslanci to uviedli v diskusnej relácii televízie TA3.  

Na snímke poslanec NR SR Roman Michelko (SNS).
Foto: TASR - Jakub Kotian


Bratislava - Koaličný nepokoj sa podarilo dohodami, ktoré sa urobili, vyriešiť. Vládna koalícia disponuje 79 poslancami. Vyhlásil to poslanec Národnej rady SR a podpredseda Hlasu-SD Richard Raši v diskusii STVR. Predseda SaS Branislav Gröhling si nemyslí, že vláda či parlamentná väčšina budú stabilné. Premiér Robert Fico podľa neho urobil chybu, ktorá ho bude stáť pád vlády.





Bratislava - Vláda nenechá poľnohospodárov, ktorí pre slintačku a krívačku prídu o svoje zvieratá, "v štichu". Hľadajú sa kompenzácie v dvoch rovinách, a to z domácich a európskych zdrojov. Počas zasadnutia krízovej komisie na agrorezorte to uviedol premiér Robert Fico. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč doplnil, že kompenzovaní budú aj drobnochovatelia.  

- Po Česku a Maďarsku pomôže Slovensku s nákazou slintačky a krívačky aj Rakúsko. Na Slovensko posiela približne 70 expertov a desať kusov techniky na dezinfekciu postihnutých fariem. Momentálne pokračuje vakcinácia zvierat očkovacími látkami dovezenými z Nemecka a hľadá sa spôsob, ako čo najefektívnejšie likvidovať telá utratených zvierat.      

Rijád – Delegácie Spojených štátov a Ukrajiny začali včera večer v Saudskej Arábii rozhovory o vyhliadke na čiastočné prímerie vo vojne s Ruskom. Rokovalo sa o návrhoch na ochranu energetických zariadení a kritickej infraštruktúry. Na dnes sú v Rijáde naplánované rokovania medzi americkou delegáciou a predstaviteľmi ruskej vlády. Zatiaľ čo Washington dúfa v „skutočný pokrok“, Moskva varovala pred prehnanými očakávaniami.

 

Washington - Osobitný vyslanec Bieleho domu Steve Witkoff vyhlásil, že Kyjev "súhlasil" s usporiadaním prezidentských volieb na Ukrajine.   



Washington – Spojené štáty zrušia právnu ochranu pre vyše pol milióna imigrantov z Latinskej Ameriky, ktorí budú mať zhruba mesiac na to, aby opustili krajinu. Nové nariadenie sa týka približne 532.000 Kubáncov, Haiťanov, Nikaragujčanov a Venezuelčanov, ktorí prišli do USA na základe programu spusteného v októbri 2022 vtedajším prezidentom Joeom Bidenom.  



Vatikán - Pápeža Františka včera po viac ako piatich týždňoch prepustili z Gemelliho nemocnice v Ríme do domácej liečby v jeho rezidencii vo Vatikáne. Predtým sa prihovoril k veriacim a požehnal im.  

Pápež František, ktorý sedí na vozíku, zdraví veriacich z okna svojej izby v Gemelliho nemocnici v Ríme v nedeľu 23. marca 2025.
Foto: TASR/AP


Tel Aviv — Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho nový bezpečnostný tím plánujú rozsiahlu pozemnú operáciu v Pásme Gazy. Veria, že obsadenie a udržanie významnej časti tejto palestínskej enklávy umožní Izraelu dosiahnuť konečné víťazstvo nad militantným hnutím Hamas.





Paríž — Stovky ulíc v Paríži bude uzavretých pre autá a stanú sa pešími zónami. Je to výsledok včerajšieho „občianskeho hlasovania“, ktoré zorganizovala radnica vo francúzskej metropole.





Istanbul — Státisíce ľudí včera večer v Turecku opäť protestovali proti zadržaniu starostu Istanbulu Ekrema Imamogla, ktorého si opozičná Republikánska ľudová strana v primárkach zvolila za svojho prezidentského kandidáta vo voľbách, ktoré by sa mali konať v roku 2028.


Ohňostroj, ktorý hádzali demonštranti, vybuchuje nad poriadkovou políciou počas protestu po zatknutí a uväznení istanbulského starostu Ekrema Imamogla v tureckom Istanbule v nedeľu 23. marca 2025.
Foto: TASR/AP



Holmenkollen - V záverečných pretekoch Svetového pohára s hromadným štartom v nórskom Holmenkollene obsadila slovenská biatlonistka Paulína Bátovská-Fialková šieste miesto. V celkovom hodnotení SP sa Bátovská-Fialková umiestnila na 28. priečke.





Ľubľana - Slovenská futbalová reprezentácia bude hrať aj naďalej v C-divízii Ligy národov. Rozhodol o tom odvetný zápas play off o postup do "béčka", v ktorom Slováci prehrali na pôde Slovinska 0:1 po predĺžení.

Predsedom parlamentu sa stal R. Raši, v tajnej voľbe získal 79 hlasov

V stredajšej tajnej voľbe získal hlas od všetkých 79 poslancov, ktorí boli prítomní na hlasovaní.

,aktualizované 

- Od stredajšieho večera až do odvolania platia na hraničných priechodoch s Maďarskom pre slintačku a krívačku (SLAK) mimoriadne opatrenia, vrátane kontrol a dezinfekcie.

- Vedci v Číne prvýkrát úspešne transplantovali prasaciu pečeň ľudského do tela človeka, uvádza najnovšia štúdia. Orgán začal produkovať žlč a udržiaval stabilný prietok krvi v tele. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry DPA.

- Hokejisti Spišskej Novej Vsi triumfovali v piatom štvrťfinálovom stretnutí play off Tipos extraligy nad Zvolenom 3:2. V sérii hranej na štyri víťazstvá znížili stav na 2:3. Šiesty duel je na programe vo piatok 28. marca o 18.00 h na ľade Zvolena.

- Zvolenie Richarda Rašiho (Hlas-SD) za predsedu Národnej rady (NR) SR je zavŕšením náročnej cesty vedúcej k stabilizácii vládnej koalície. Uviedol to po vyhlásení výsledkov stredajšej voľby na tlačovej konferencii predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte v stredu vyhlásil, že štyria americkí vojaci, ktorí sa stratili počas vojenského cvičenia vo východnej Litve, sú mŕtvi.

- Predsedom Národnej rady (NR) SR sa stal podpredseda Hlasu-SD Richard Raši. V stredajšej tajnej voľbe získal hlas od všetkých 79 poslancov, ktorí boli prítomní na hlasovaní.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pristúpili v stredu podvečer k voľbe predsedu parlamentu a k voľbe predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Volia ich v tajnom hlasovaní.

- Na Slovensku má vzniknúť nová linka pomoci v kompetencii Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR. Slúžiť má pre neurgentné stavy s cieľom odbremeniť tiesňovú linku 155.

- Mestská rada v Istanbule v stredu zvolila dočasného primátora, ktorý zastúpi zadržaného Ekrema Imamogla.

- Koaliční a opoziční predstavitelia sa zhodli, že odmietajú vyslanie slovenských vojakov do prípadnej mierovej misie na Ukrajine. Prezident Peter Pellegrini o tom informoval po stredajšom okrúhlom stole.

- Jednotka rakúskej armády určená pre pomoc pri katastrofách bude od stredy pomáhať Slovensku s vykonávaním opatrení proti slintačke a krívačke.

- Britský princ Harry už nie je patrón charitatívnej organizácie Sentebale, ktorú na počesť svojej matky, princeznej Diany, založil v južnej Afrike pred takmer 20 rokmi.

- Producentmi ďalšieho filmu o Jamesovi Bondovi budú Amy Pascalová a David Heyman, oznámila spoločnosť Amazon MGM Studios.

- Slintačka a krívačka sa objavila na ďalšej farme dobytka v Rábsko-mošonsko-šopronskej stolici v obci Levél, ktorá leží 30 kilometrov od slovenských hraníc.

- Dovedna 23 ukrajinských občanov vrátane mnohých príslušníkov pluku Azov odsúdil v stredu ruský vojenský súd za zosnovanie štátneho prevratu a terorizmus.

- Dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen vyjadril v stredu spokojnosť s tým, že americká delegácia zmenila program svojej nadchádzajúcej návštevy Grónska a zavíta iba na tamojšiu vojenskú základňu USA Pituffik Space Base.

- Školskí odborári a minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) sa dohodli na zvýšení platov. V stredu podpísali memorandum o spolupráci a sociálnom zmieri v rezorte školstva.

- Argentína pristúpi k odtajneniu všetkých vládnych dokumentov týkajúcich sa nacistických pohlavárov, ktorí sa usadili v Argentíne po druhej svetovej vojne.

- Pre slintačku a krívačku, ktorá bola potvrdená v ďalšom ohnisku v Maďarsku, budú uzavreté všetky malé hraničné priechody medzi Slovenskom a Maďarskom.