Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

SR hostila medzinárodnú konferenciu Síl pre špeciálne operácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Konferenciu organizuje Veliteľstvo špeciálnych operácií NATO (NSHQ) so sídlom v belgickom Shape dvakrát ročne, vždy v inej krajine. Štafetu pre nasledujúce zasadnutie preberá Slovinsko.

Šamorín 7. apríla (TASR) - Slovenská republika po prvý raz hostila medzinárodnú konferenciu veliteľov Síl pre špeciálne operácie (SŠO) členských krajín NATO. Konala sa od 4. do 6. apríla v Šamoríne. TASR o tom v piatok informoval hovorca SŠO Ozbrojených síl SR Mário Pažický.

Veliteľ slovenských SŠO Jaroslav Krám podotkol, že je veľkou cťou, že Slovensko môže historicky po prvýkrát hostiť konferenciu, na ktorej sa stretávajú všetci velitelia SŠO členských krajín NATO a naši ďalší partneri, a to obzvlášť v čase, keď iba minulý týždeň SR oslávila 19. výročie vstupu do Aliancie. "Dôležitosť spoločných výcvikov, vzájomného vzdelávania, no predovšetkým vytvorenie priam až priateľských väzieb so spojencami je kľúčové, zabezpečuje nám totiž neustále zvyšovanie našej operačnej pripravenosti," skonštatoval Krám.

Konferenciu organizuje Veliteľstvo špeciálnych operácií NATO (NSHQ) so sídlom v belgickom Shape dvakrát ročne, vždy v inej krajine. Štafetu pre nasledujúce zasadnutie preberá Slovinsko. "Na konferencii sa zúčastňujú významní predstavitelia SŠO členských krajín NATO i partnerských krajín, medzi najvýznamnejších účastníkov patril veliteľ NSHQ NATO Antonio M. Fletcher a veliteľ Veliteľstva špeciálnych operácií USA v Európe Steven G. Edwards. Tí všetci v prítomnosti významných partnerov NSHQ," ozrejmil Pažický.

Súčasťou programu konferencie bola i prezentácia vybraných spôsobilostí SŠO. Hlavným námetom dynamickej ukážky bolo po dôkladnom zbere informácií eliminovať nepriateľskú aktivitu protivníka, ktorý sa vydával za obsluhujúci lodný personál. "Podľa zistených informácií bol nepriateľ ozbrojený strelnou i tzv. chladnou zbraňou a pripravený uškodiť alebo zlikvidovať prítomných vysokých predstaviteľov. Týmto sa stal cieľom s vysokou prioritou," priblížil Pažický.

Na zastavenie pohybujúcej sa lode, na ktorej palube sa nachádzal objekt určený k eliminácii, bola podľa neho využitá sila vojenského vrtuľníka a varovné výstrely. "Infiltráciu operátori zo SŠO, konkrétne zo žilinského 5. pluku špeciálneho určenia, realizovali člnmi po vodnej hladine i vzdušnou cestou spustením sa po hrubom lane z vrtuľníka UH-60M Black Hawk slovenských vzdušných síl. Rýchle obsadenie lode, prevzatie kontroly nad prostredím a chirurgicky presný úder malo za následok úspešné odzbrojenie a zneškodnenie nepriateľa," dodal.