Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Slovensko

D. Jarjabek: V parlamente vládne anarchia ako nikdy predtým

Na snímke poslanecké plénum NRSR počas zasadnutia 10. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 25. októbra 2016. Foto: TASR/Martin Baumann

Parlament bude slušný, ak sa pričiní o to, že všetky kauzy budú vyšetrené, a keď budú zrušené amnestie Vladimíra Mečiara, povedala podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová z opozičnej SaS.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Anarchia ako nikdy predtým vládne v Národnej rade SR. Vyhlásil to dnes poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek s tým, že niektorým členom opozície takáto situácia vyhovuje, lebo razia cestu "čím horšie, tým lepšie". Situáciu v pléne má podľa koalície zmeniť novela rokovacieho poriadku, ktorej plénum venovalo celý siedmy rokovací deň desiatej schôdze NR SR.

Opozícia to vidí inak, žiadne vylepšenie parlamentu podľa jej predstaviteľov koaličná novela neprinesie. Jej predstavitelia sú presvedčení, že koalícia koná pod vplyvom paranoje, ktorú má zo šéfa OĽaNO-NOVA Igora Matoviča. Apeluje preto na predkladateľov, aby túto "náhubkovú" novelu, ktorá má podľa nich zavrieť ústa opozícii, stiahli. Zároveň jej predstavitelia pripúšťajú, že ak prejde v navrhovanej podobe, obrátia sa na Ústavný súd SR a na Európsky súd pre ľudské práva.

"Na to, aby bol parlament slušným, musí byť plný slušných ľudí s charakterom, a ten sa nedá nanútiť žiadnym zákonom. Meníme len formu, nie obsah. Parlament bude slušný, ak sa pričiní o to, že všetky kauzy budú vyšetrené, a keď budú zrušené amnestie Vladimíra Mečiara," povedala podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Na snímke podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) počas zasadnutia 10. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 25. októbra 2016
Foto: TASR/Martin Baumann


Opozícia v odmietavom duchu predložila aj pozmeňujúce návrhy. Poslanci SaS a OĽaNO-NOVA žiadajú z návrhu vypustiť časové obmedzenia pre vystúpenia v rozprave, vypustiť zákazy používať zvukovú, obrazovú alebo obrazovo-zvukovú prezentáciu, ako aj zákaz pre poslancov vyhotovovať v pléne mobilom audiovizuálny záznam. Opozícia tiež odmieta navrhované posilnenie kompetencií predsedajúceho schôdze v rámci disciplinárneho konania, preto chcú vypustiť aj tieto paragrafy.

Predkladatelia po kritike opozícii čiastočne ustúpili a časové 20-minútové obmedzenie vystúpení v diskusii navrhli aj pre členov vlády a podpredsedov parlamentu. Šéfa parlamentu a premiéra sa to týkať nebude. Tieto obmedzenia platiť nebudú, ak bude minister čeliť pokusu o odvolanie.

Cez pozmeňujúce návrhy by sa mali upraviť pravidlá aj v otázke "vyrušovania" počas rokovania. Pôvodný návrh hovoril aj o prerušení schôdze, ak neposlušného poslanca vykážu z pléna a on neodíde. "Po novom by to malo fungovať tak, že kto bude narúšať schôdzu, bude upozornený, ak neprestane, tak vykázaný zo sály. Ak neuposlúchne, predsedajúci nebude musieť prerušiť schôdzu, ale na vykázaného poslanca, ktorý príkaz neuposlúchne, bude daný návrh na disciplinárne konanie a tam dostane dvojtisícovú pokutu," priblížil jeden z predkladateľov novely Gábor Gál (Most-Híd).

Debata o rokovacom poriadku bude pokračovať v stredu (26.10.). Do rozpravy je prihlásených ešte päť poslancov. Po skončení debaty príde na rad definitívne hlasovanie.

Na snímke líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič reční na spoločnej tlačovej konferencii poslancov NR SR zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia OĽaNO-NOVA 25. októbra 2016 v Bratislave.
Foto: TASR/Martin Baumann