Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Bratislavu navštívil hlavný veliteľ americkej armády v Európe

Veliteľ americkej armády v Európe Frederick Hodges počas brífingu na tému Ako sa Slovenska dotýka posilňovanie východnej hranice NATO? , v Bratislave 14. marca 2016. Foto: TASR/Michal Svítok

Počas návštevy sa Frederick Hodges vyjadril, že sa vo výdavkoch na obranu hýbeme dobrým smerom.

Bratislava 14. marca (TASR) – Výdavky na obranu v objeme 1,6 percenta HDP v rámci NATO nepostačujú, sú však signálom toho, že sa "krajina hýbe dobrým smerom". V súvislosti so záväzkom SR do roku 2020, ktorý na minuloročnom summite NATO vo Walese deklaroval prezident Andrej Kiska, to dnes uviedol hlavný veliteľ americkej armády v Európe Frederick Hodges.

Hodges na tlačovej konferencii reagoval na to, či sú výdavky na obranu vo výške 1,6 percenta HDP dostatočné, aj vzhľadom na fakt, že krajiny NATO sa zaviazali vydávať na obranu minimálne dve percentá svojho HDP. "Ak teda ide o 1,6 percenta, nie je to dosť. No ak je tu všeobecný záväzok do desiatich rokov vydávať na obranu dve percentá HDP, je to správny posun. Teraz ide o to, aby Slovensko zodpovedne napĺňalo tento cieľ," uviedol Hodges.



Priznal, že záväzok vydávať dve percentá HDP na obranu nedodržujú mnohé členské krajiny aliancie. Zdôraznil však, že výdavky sú potrebné, nielen ich výška, ale aj samotné použitie. "NATO nie je bunker, kam sa krajiny môžu skryť, je to systém kolektívnej ochrany, do ktorého musí každá krajina svojím dielom prispieť," zdôraznil. "Ak má byť tento systém naozaj efektívny a účinný, musia vojaci členských štátov aliancie používať najmodernejšiu techniku a výzbroj a zároveň musia dostať čo najlepší tréning i vzdelanie," upozornil Hodges.

Generál Frederick Hodges prišiel do Bratislavy na pozvanie Slovenskej atlantickej komisie (SAC). Počas dnešnej krátkej návštevy na Slovensku sa stretol aj s novozvolenými poslancami parlamentu, aby s nimi diskutoval o aktuálnej bezpečnostnej situácii v regióne strednej a východnej Európy.