Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Ovládate resuscitáciu? Je nástrojom, ktorý dokáže zachrániť život

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Cieľom kampane Dňa záchrany života je posilniť myšlienku, že kardiopulmonálna resuscitácia poskytovaná rukami je jednoduchá, efektívna a môže byť vykonávaná kýmkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Kardiopulmonálna resuscitácia (KPR) je účinným a jednoduchým nástrojom, ktorý dokáže zachrániť ľudský život. Preto by mal jeho postup ovládať každý - laik i odborník. Pri príležitosti pondelkového Dňa záchrany života to pripomenula Slovenská resuscitačná rada (SRR).

"K náhlemu zastaveniu srdca dochádza najčastejšie v domácom prostredí (približne 70 percent prípadov), kde sú jedinými svedkami udalosti členovia rodiny. Pokiaľ vedia resuscitovať, zvýši sa percento prežitia ich blízkych dvoj- až trojnásobne. V súčasnosti je však KPR poskytovaná iba pri jednom z piatich náhlych zastavení obehu. To je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako jeden z desiatich takýchto pacientov," priblížila rada.

Cieľom kampane Dňa záchrany života je posilniť myšlienku, že KPR poskytovaná rukami je jednoduchá, efektívna a môže byť vykonávaná kýmkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. "Je veľmi podstatné, aby sa ľudia nebáli poskytnúť resuscitáciu a prvú pomoc, pretože jediné, čo môžu spraviť zle, je, že neurobia nič," podotkol predseda rady Jozef Köppl.

Zdôraznil, že resuscitácia nie je o zložitých vedomostiach, naopak, niekoľko jednoduchých úkonov dokáže druhému zachrániť život. Každému, kto v resuscitácii nie je trénovaný, odporúča vykonávať ju len pomocou kompresií hrudníka s použitím oboch rúk. "Tá má tri jednoduché kroky. Skontrolovať, či postihnutý akokoľvek reaguje a dýcha. Zavolať 112/155. Stláčať rýchlo a intenzívne stred hrudníka do doby, kým dorazí profesionálna pomoc," priblížila SRR.