Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Štát žmýka z ľudí peniaze a nevracia im ich, kritizuje rozpočet OĽaNO

Na snímke podpredsedníčka Národnej rady SR a poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Erika Jurinová. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO nesúhlasia ani so znižovaním výdavkov na sociálnu oblasť a na vzdelávanie.

Bratislava 18. novembra (TASR) – Štát vôbec neinvestuje do oblastí a politík, ktoré sú kľúčové pre rozvoj potenciálu ľudí na Slovensku. Myslia si to predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO, ktorí majú vážne výhrady k vládnemu návrhu rozpočtu na rok 2016.

"Keď si pozrieme návrh rozpočtu, vidíme, že ľudia sú pre štát najmä zdrojom príjmov," konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR Erika Jurinová (OĽaNO). Bohatstvom štátu sú pritom podľa nej predovšetkým ľudia, a preto je dôležité investovať práve do nich.

Štát však podľa jej slov "žmýka" z ľudí peniaze, ktoré sa im nijako nevracajú. "To dokazuje i zvyšovanie odvodového zaťaženia práce, neschopnosť pohnúť Slovensko dopredu v oblasti vyšších priemerných miezd, prepad konkurencieschopnosti a absolútne zanedbanie investícií do vzdelávania," kritizovala.

Aj napriek reforme ESO podľa nej investície verejnej správy nevykazujú výraznejšiu efektivitu. Naopak, počet zamestnancov sa neustále zvyšuje. Kým v roku 2012 bolo podľa Jurinovej vo verejnej správe 338.921 zamestnancov, v roku 2015 je to už 404.000 ľudí. "A na rok 2016 je ich naplánovaných 407.456, čo je nárast viac ako o 68.000 zamestnancov vo verejnej správe," vyčíslila.

Jej kolega z hnutia Jozef Viskupič nesúhlasí so znížením rozpočtu Slovenskej informačnej služby (SIS), ako navrhuje na rok 2016 súčasná vláda. "Po viacerých úpravách rozpočtu má SIS v tomto roku k dispozícii viac ako 47 miliónov eur. V rozpočte na budúci rok vláda navrhuje iba 44 miliónov eur," opísal. V rámci bezpečnosti krajiny by navrhoval udržať rozpočet SIS minimálne na tohtoročnej úrovni. "Keď vie vláda nájsť peniaze na rôzne nezmyselné predvolebné opatrenia, musí ich v dnešnej bezpečnostnej situácii nájsť aj na činnosť spravodajských služieb," konštatoval Viskupič.

Poslanci nesúhlasia ani so znižovaním výdavkov na sociálnu oblasť a na vzdelávanie. "Mladí ľudia pre zhoršujúcu sa kvalitu nášho vzdelávacieho systému odchádzajú študovať do zahraničia. Je škandalózne, že z rezortu školstva ubudlo v návrhu nového rozpočtu viac ako pol miliardy eur," zdôraznila Jurinová.

Okrem toho vláda podľa Jána Mičovského (OĽaNO) výrazne znižuje financie aj na životné prostredie. "Nemôžem súhlasiť s vyhlásením ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), že rozpočet predkladá dobrý hospodár. Lebo dobrý hospodár neoberie mimoriadnym odvodom štátne lesy o 5,3 milióna eur," doplnil. Lesy pritom nie sú podľa neho bankou pre štátny rozpočet, ale poisťovňou pre zdravú budúcnosť krajiny.