Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Slovensko

Strana TIP vyberala eurokandidátku cez online hlasovanie

Tlačová konferencia po skončení ustanovujúceho snemu strany TIP - Tvoríme Inú Politiku v Banskej Bystrici v sobotu 18. januára 2014. Na snímke sprava predseda strany Tomáš Hudec a podpredsedovia Jana Vološinová, Ivana Augustinská a Martin Schwantzer. Foto: TASR/Dušan Hein

Do kastingu sa zapojilo viac ako 27.000 návštevníkov webovej stránky.

Bratislava 18. marca (TASR) – Nová politická strana Tvoríme inú politiku (TIP) dnes predstavila na tlačovej konferencii v Bratislave svoju kandidačnú listinu pre voľby do Európskeho parlamentu. Je na nej 13 ľudí, väčšina z nich má menej ako 30 rokov. Vyberala ich formou online kastingu, do ktorého sa zapojilo viac ako 27.000 návštevníkov jej webovej stránky.

"Do europarlamentných volieb sme sa rozhodli otvoriť našu kandidátku pre všetkých, ktorí svojou odbornosťou prispejú k lepšiemu smerovaniu EÚ a Slovenska v nej. Chceli sme postaviť našu kandidátku inak ako štandardné politické strany. Preto sme sa rozhodli zorganizovať ako jediní online primárky, ktorým sme dali názov Eurokasting strany Tip," uviedol predseda strany Tomáš Hudec. Do online kastingu sa mohol zapojiť každý, kto súhlasil s hodnotami, víziou a cieľom strany. Ako dodal Hudec, prihlásilo sa vyše 200 záujemcov.

Lídrom eurokandidátky je 33-ročný projektový manažér Michal Bubán. "Hnevá ma, že len malá časť mladých šikovných ľudí sa chce vrátiť naspäť na Slovensko, pretože tu nevidia uplatnenie a perspektívu ako inde v Európe. Chcem, aby sme to mladí spoločne zmenili. Chcem, aby sme my, mladí ľudia, mali zastúpenie v politike. My, mladí, sme budúcnosť Slovenska a Európy," povedal Bubán. Okrem neho sa na kandidátke nachádzajú študenti vysokých škôl, vysokoškolská učiteľka či projektoví manažéri.

Vedenie strany taktiež predstavilo svoj program do Európskeho parlamentu. TIP je za zachovanie EÚ a chce zvýšiť efektívnosť jej fungovania. V prípade úspechu v eurovoľbách sa plánuje zamerať na problematiku zamestnanosti a vzdelávania mladých. EÚ by sa podľa strany mala viac venovať podpore malých a stredných podnikov.

Slováci si svojich 13 europoslancov zvolia v sobotu 24. mája. Voliť môžu občania, ktorí majú najmenej 18 rokov, hlasovanie je dobrovoľné. V máji pôjde o historicky tretie eurovoľby na území SR. V posledných, v roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej EÚ. Na voľbách sa zúčastnilo 16 politických strán, zvíťazil Smer-SD, ktorý má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských.