Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Stredoškoláci by za prezidenta SR volili Čaputovú, Mistríka a Kotlebu

Zuzana Čaputová, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Čaputová získala podľa výsledkov simulovaných volieb najviac hlasov vo všetkých krajoch Slovenska.

Bratislava 16. februára (TASR) – Ak by v nadchádzajúcich prezidentských voľbách volili stredoškoláci, najviac hlasov by dostala Zuzana Čaputová. S veľkým odstupom na druhom mieste by skončil Robert Mistrík a na treťom Marian Kotleba. Vyplýva to z výsledkov simulovaných prezidentských volieb, ktoré medzi stredoškolskou mládežou realizovalo občianske združenie (OZ) Pre stredoškolákov.

Na simulovaných voľbách sa v dňoch 13. až 15. februára zúčastnili študenti starší ako 15 rokov zo 115 gymnázií a stredných odborných škôl v 51 mestách a obciach na celom Slovensku. "Z 26.429 študentov hlasovalo 53 percent, teda 13.888," informovala na sobotnej tlačovej konferencii členka organizačného tímu projektu Natália Meleg.

"Takmer 39 percent z nich (konkrétne 38,72 percenta) by za prezidenta SR volilo Zuzanu Čaputovú. Robertovi Mistríkovi by dalo hlas a do druhého kola posunulo 14,73 percenta stredoškolákov. Marian Kotleba by so ziskom 10,25 percenta odovzdaných hlasov skončil na treťom mieste," ozrejmila.

Čaputová získala podľa výsledkov simulovaných volieb najviac hlasov vo všetkých krajoch Slovenska, s druhým najvyšším počtom hlasov by vo väčšine krajov postúpil do druhého kola Mistrík. Výnimkou je Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj, kde na druhom mieste v simulovanej voľbe stredoškolákov skončil Kotleba. Čaputová je najpreferovanejšou kandidátkou medzi stredoškolákmi na gymnáziách i odborných školách, v prípade druhého miesta študenti odborných škôl na rozdiel od gymnazistov preferujú skôr Kotlebu pred Mistríkom.

Ďalší kandidáti získali od stredoškolákov menej ako desať percent hlasov – Štefan Harabin (7,6 percenta), Maroš Šefčovič (5,62 percenta), Milan Krajniak (5,25 percenta), Béla Bugár (3,37 percenta), František Mikloško (3,11 percenta), Martin Daňo (2,86 percenta). Menej ako dve percentá hlasov získali Eduard Chmelár, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník, Ivan Zuzula a Róbert Švec. Necelé jedno percento hlasov dostal József Menyhárt.

Simulované prezidentské voľby medzi stredoškolákmi budú mať aj druhé kolo. V dňoch 18. až 20. marca budú voliť medzi kandidátmi, ktorí sa dostanú do druhého kola v prvom kole oficiálnej voľby hlavy štátu 16. marca.

Organizátor platformy Študentských volieb, združenie Pre stredoškolákov je od roku 2012 nielen informačný portál pre mladých ľudí, ale aj program neformálnych vzdelávacích podujatí v mestách na celom Slovensku. OZ bolo aj organizátorom simulovaných Študentských volieb do orgánov samosprávnych krajov 2017 a Študentských komunálnych volieb 2018.