Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Súd EÚ vydal vlani 11 rozsudkov o porušení práv a slobôd zo strany SR

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Rezort konkretizoval, že rozhodnutia o porušení Dohovoru sa týkali v jednom prípade zákazu mučenia, krutého a neľudského zaobchádzania alebo trestania v jeho hmotnej časti.

Bratislava 2. apríla (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v roku 2024 vyhlásil z prípadov, ktoré boli notifikované vláde SR, 12 rozsudkov. V 11 z nich skonštatoval porušenie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Súd vlani rozhodol celkovo o 50 sťažnostiach. Vyplýva to zo správy o činnosti zástupcu SR pred ESĽP za rok 2024, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.

„Vo vydaných rozsudkoch ESĽP rozhodol o 21 sťažnostiach. Okrem toho súd vyčiarkol zo svojho zoznamu prípadov 23 sťažností na základe zmieru dosiahnutého medzi stranami, šesť sťažností vyhlásil ako celok za neprijateľné po tom, ako sa k notifikovanej sťažnosti vyjadrila vláda a sťažovateľ,“ dodalo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, ktoré správu predložilo.

Rezort konkretizoval, že rozhodnutia o porušení Dohovoru sa týkali v jednom prípade zákazu mučenia, krutého a neľudského zaobchádzania alebo trestania v jeho hmotnej časti, porušenia práva na spravodlivé súdne konanie (štyri rozsudky), práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života (tri rozsudky), zákazu otroctva a nútenej práce (jeden rozsudok) a porušenia práva na slobodu a osobnú bezpečnosť (tri rozsudky súdu). V jednom prípade ESĽP vyhlásil rozsudok, v ktorom nezistil žiadne porušenie sťažovateľových práv.

„V priebehu roku 2024 bola sťažovateľom z titulu spravodlivého zadosťučinenia priznaného rozsudkami súdu na základe uzavretých zmierov alebo na základe jednostranných deklarácií vlády celkovo vyplatená suma 474.571 eur,“ doplnilo MS.

Predkladatelia správy takisto uviedli, že vlani bolo vláde SR notifikovaných 43 sťažností voči porušeniu Dohovoru, väčšina podnetov namietala porušenia práva na prerokovanie veci v primeranej lehote. Od roku 1993 do konca roku 2024 ESĽP notifikoval slovenskej vláde spolu 1409 sťažností.

V roku 2024 zastupovala SR v konaní pred ESĽP Miroslava Bálintová. V kancelárii zástupcu ďalej pracovali piati odborní zamestnanci - právnici - a jeden zamestnanec zabezpečujúci administratívu.

MAŽGÚT: Pôsobenie pápeža Františka prekračovalo hranice cirkvi

Počas pápežovej návštevy v septembri 2021 bolo možné zažiť jeho vľúdnosť a solidaritu aj k ľuďom na okraji spoločnosti, povedal poslanec J. Mažgút (Smer-SD). (správa, PODCAST, VIDEO)

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.