Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Anjela smrti Jaroslava D. opäť odsúdili na 20 rokov

Na snímke odsúdený Jaroslav D Foto: TASR/Štefan Puškáš

Trest, ktorý ešte nie je právoplatný, by si mal odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia.

Bratislava 9. apríla (TASR) - Bývalého ošetrovateľa z nemocnice na bratislavských Kramároch Jaroslava D., označovaného médiami ako Anjel smrti, odsúdil dnes trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava 1 opätovne na úhrnný 20-ročný trest odňatia slobody.

Trest, ktorý ešte nie je právoplatný, by si mal odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu súd uložil dvojročný ochranný dohľad a rovnako dvojročný zákaz činnosti v oblasti zdravotníctva. Senát ho dnes uznal vinným z obzvlášť závažného zločinu vraždy a za držanie psychotropných a omamných látok.

Jaroslavom D. mal v júni 2011 svojej pacientke Ľuboslave S. vo vážnom stave úmyselne podať lieky, z ktorých jeden sa používa na celkovú anestéziu a druhý na liečbu vysokého krvného tlaku a spôsobiť jej tým smrť. Išlo o lieky Esmerol a Ebrantil a krátko pred smrťou jej dal aj liek Propofol. "Senát je názoru, že po dlhoročnej praxi si obžalovaný lieky nemohol pomýliť," povedal mimo iného v zdôvodnení verdiktu predseda senátu. Obhajca Jaroslava D. sa hneď po vynesení rozsudku odvolal, a teda kauzou sa bude zaoberať odvolací Krajský súd v Bratislave (KS).

Lekárka, ktorá dnes vypovedala ako posledná svedkyňa, mala službu v deň, keď zomrela pacientka Ľuboslava S. Pred súdom lekárka prezentovala lieky Novalgin, Esmerol, Propofol a Ebrantil, ktoré boli pacientke podané. "Všetky lieky sa podávajú venózne. O liečbe rozhoduje lekár a sestra tie lieky podáva. Podávanie liekov musí odobriť lekár a ani jeden nemôže teda podávať sestra svojvoľne," povedala mimo iného dnes svedkyňa a zdôraznila, že lieky, ktoré boli podané pacientke, jej neboli ordinované. "Prečo som sa pomýlil neviem," odpovedal dnes obžalovaný na otázku predsedu senátu, ako si mohol pomýliť diametrálne rozličné ampulky liekov, ktoré bývajú uložené v skrini a sú zoradené abecedne. Súd po výpovedi lekárky ukončil dokazovanie.

Bolo vylúčené, že by si obžalovaný mohol zameniť lieky Ebrantil a Novalgin. Povedala to prokurátorka, ktorá navrhla, aby bol Jaroslav D. uznaným vinným a opätovne mu uložený trest odňatia slobody vo výške 20 rokov odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež dvojročný ochranný dohľad.

"Nebol predložený žiadny nový dôkaz, ktorý by preukázal vinu môjho klienta. Vrátili sme sa do čias inkvizície, keď jediným dôkazom bolo pôvodne priznanie viny obžalovaného. Išlo o proces z 13. storočia," povedal v záverečnej reči advokát. "Nebolo preukázané, žeby sa skutok stal a navrhujem, aby bol môj klient oslobodený," povedal ďalej právny zástupca. "Je mi ľúto, čo stalo," povedal Jaroslav D.

Jaroslava D. už vlani odsúdili za vraždu na 20 rokov väzenia. Voči rozsudku sa odvolal na Krajský súd v Bratislave, ktorý v súdnom konaní našiel chyby, a tak rozsudok nižšieho súdu zrušil s tým, že má znovu rozhodnúť. Nižší súd Jaroslava D. uznal 22. mája 2013 vinným z obzvlášť závažného trestného činu vraždy za to, že 10. júna 2011 úmyselne usmrtil pacientku, 63-ročnú Ľuboslavu S. podaním liekov.

Trest si mal odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Senát okrem spomínaného trestu nariadil dvojročný zákaz pôsobenia v zdravotníctve a dvojročný ochranný dohľad. Súd ho odsúdil okrem vraždy aj za držanie psychotropných a omamných látok.

Obhajca obžalovaného vo svojej záverečnej reči minulý rok v máji zdôraznil, že neexistuje priamy dôkaz, že by Jaroslav D. zavraždil svoju pacientku. Pred súdom sa obžalovaný obhajoval tým, že pacientke chcel dať liek na zníženie bolesti, ale zmýlil sa.