Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Pojednávanie v kauze výbuchu vo VOP Nováky bude pokračovať v septembri

Obžalovací spis v kauze VOP Nováky Foto: TASR/Pavol Remiáš

Na tieto termíny hlavného pojednávania sú naplánované výsluchy posledných štyroch svedkov a výsluchy znalcov.

Prievidza 10. júna (TASR) - Samosudkyňa Okresného súdu (OS) v Prievidzi vytýčila termíny ďalšieho hlavného pojednávania s obžalovanými v kauze výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky na 17. až 20. septembra. TASR informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

"Na tieto termíny hlavného pojednávania sú naplánované výsluchy posledných štyroch svedkov a výsluchy znalcov," doplnil Tarabus.

Naposledy sa pojednávanie s obžalovanými uskutočnilo na OS v Prievidzi v dňoch 4. až 7. júna. Uplynulý týždeň na súde vypovedali svedkovia pracujúci pre Ministerstvo obrany SR, príslušníci Vojenskej polície, zástupca záchranárov, ktorí pomáhali pri odstraňovaní následkov tragického výbuchu či členovia dozornej rady podniku. "Najdôležitejším výsledkom z pohľadu obhajoby je konštatovanie, že v čase havárie a rok pred ňou existovalo právne vákuum v tom smere, akými predpismi sa pri skladovaní a delaborácii munície mal Vojenský opravárenský podnik riadiť po transformácii zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť," zhrnul minulotýždňové pojednávanie obhajca Ľubomír Hrežďovič.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo VOP Nováky z marca 2007 sú piati bývalí manažéri VOP Nováky - generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. (1942), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975). Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu. Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963.