Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. január 2025Meniny má Andrea
< sekcia Slovensko

Sudcovia so zmrazením ich platov nesúhlasia, lebo iné príjmy nemajú

Ilustračné foto Foto: TASR

Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini pripomenul, že on sám má plat zmrazený od roku 2009.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Zmrazenie platov sudcov, ktoré sa chystá aj od roku 2014 spolu so zmrazením platov verejných funkcionárov, sa stretáva s nevôľou sudcov. Ako na dnešnom rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR vyhlásila prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, sudcovia na rozdiel od poslancov nemôžu mať iné príjmy.

"My sa pýtame, prečo sa neuplatní valorizácia, ak sú ekonomické parametre splnené, ako je nárast HDP. Sudca nemá a nemôže mať politické ambície a svoje práva môže uplatňovať len cez stavovskú organizáciu. Plat je jediným zdrojom nášho príjmu, poslanci sú napr. advokáti, majú firmy, preto je pre nás to porovnávanie s platom poslanca diskutabilné z hľadiska nezávislosti," vysvetlila s tým, že je tu riziko porušovania ústavnosti a judikatúry Ústavného súdu SR v súvislosti s nezávislosťou a platmi sudcov.

"Nezávislosť súdnej moci je hodnotou, ktorú si každý štát musí strážiť. Nebuďme my, poslanci a sudcovia, protivníkmi, ale spolupracujúci," apelovala Bystrianska.

Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini (Smer-SD) ju upozornil, že on sám má plat zmrazený od roku 2009. "Neubralo mi to nič z mojej nezávislosti. Pevne verím, že zmrazenie platu sudcov, ktorý v priemere dosahuje 3500 eur mesačne, nespôsobí pochybnosti o ich nezávislosti a naďalej budú súdiť nezávisle a v zmysle zákonov," odkázal Bystrianskej.

Sudkyni zároveň odporučil, aby svoju dnešnú reč o potrebe valorizovania predniesla na stretnutí pedagógov či zamestnancov súdov. "Myslím si, že sudcovia nebudú mať žiadnu ujmu, ak budú mať zmrazené platy. Sudcovia sú spolu s prokurátormi jediní v štáte, ktorí si nárokujú 13. a 14. plat. Musíme hľadať každé euro. V dnešnej hospodárskej situácii považujem vaše vystúpenie za absolútne neadekvátne. Spájať to s nezávislosťou súdnictva nie je absolútne adekvátne," dodal.

Člen výboru Anton Martvoň (Smer-SD) podľa vlastných slov na jednej strane chápe, že do justície treba dať viac peňazí, hlavne na technické vybavenie. "Zmrazenie platov by nemal byť problém, horšie by bolo, keby išlo o zníženie. Ak máme teraz kardinálny problém, že vyšší súdni úradníci robia za 600 eur v hrubom, tak v priemernom plate sudcu nevidím problém," povedal.

O ďalšom zmrazení platov poslancov aj sudcov bude parlament hovoriť v utorok 26. novembra. Právna norma, ktorá má zmrazenie zabezpečiť, sa bude prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní, aby mohla byť účinná už od 1. januára 2014.