Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

ŠÚKL: Eurokomisia a EMA zverejnili zoznam nevyhnutne potrebných liekov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

ŠÚKL zdôraznil, že zaradenie lieku do zoznamu neznamená, že sa v blízkej budúcnosti predpokladá jeho nedostupnosť.

Bratislava 14. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) spolu s Európskou liekovou agentúrou (EMA) a riaditeľmi liekových agentúr členských štátov uverejnili zoznam nevyhnutne potrebných liekov. Ide o vyše 200 liečiv používaných v humánnych liekoch, ktoré sú ťažko nahraditeľné a v rámci Európskej únie je prioritou udržanie kontinuity ich dodávok a zabránenie ich nedostatku. TASR o tom informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý sa na príprave zoznamu podieľal.

"Zoznam je dôležitým nástrojom na podporu úsilia Únie o zaistenie bezpečnosti dodávok a predchádzanie nedostupnosti kritických liekov. Zoznam kritických liekov taktiež podporí a urýchli analýzu dodávateľského reťazca kritických liekov zo strany Európskej komisie s cieľom určiť potenciálne zraniteľné miesta. Prostredníctvom Riadiaceho výboru pre nedostupnosť liekov môže EMA a EK navrhovať opatrenia na riešenie slabých miest v dodávkach týchto liekov s cieľom predchádzania ich nedostatku," priblížil ŠÚKL.

Zoznam obsahuje liečivá pokrývajúce široké spektrum terapeutických oblastí a zahŕňa aj vakcíny a lieky na zriedkavé choroby. "Liek sa považuje za kritický, ak sa používa na liečbu závažných ochorení a nemožno ho v prípade nedostupnosti jednoducho nahradiť inými liekmi," vysvetlil ústav. Zoznam sa má v roku 2024 rozšíriť a následne každoročne aktualizovať.

ŠÚKL zdôraznil, že zaradenie lieku do zoznamu neznamená, že sa v blízkej budúcnosti predpokladá jeho nedostupnosť. Ide o preventívne opatrenie. "Zverejnenie zoznamu neznamená, že dôjde k bezprostrednému zníženiu rizika nedostupnosti liekov. Definuje však lieky, ktoré si vyžadujú dodatočné opatrenia na posilnenie dodávok a zabránenie ich nedostupnosti v budúcnosti. Očakáva sa, že zavedením týchto opatrení sa zníži riziko nedostupnosti liekov z dlhodobého hľadiska," podotkol ústav.