Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

ŠÚKL: Očkovanie vakcínou AstraZeneca je bezpečné

Očkovanie, ilustračná snímka. Foto: TASR – Lukáš Grinaj

Odborníci pripomínajú, že každý liek či vakcína majú aj svoje vedľajšie účinky, tie sa však nemusia prejaviť u každého.

Bratislava 18. februára (TASR) – Očkovanie vakcínou AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19 je bezpečné. Vedľajšie účinky nie sú dôvodom na to, aby sa vakcínou prestalo očkovať, alebo aby sa človek nezaočkoval druhou dávkou. Na sociálnej sieti to zdôraznil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Odborníci pripomínajú, že každý liek či vakcína majú aj svoje vedľajšie účinky, tie sa však nemusia prejaviť u každého. "Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 majú porovnateľné vedľajšie účinky ako iné registrované vakcíny," zdôraznil ústav.

Vysvetlil, že vakcíny vyvolávajú imunitnú odpoveď a pripravujú organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje nový koronavírus. Sprievodným prejavom reakcie imunitného systému môžu byť podľa ŠÚKL vedľajšie účinky, z ktorých väčšina je očakávaná a prirodzená, pretože vyplýva z požadovanej odpovede organizmu na podanie cudzorodých látok. "Z medicínskeho hľadiska sú pre nás znakom, že organizmus na vakcínu zareagoval a spustil reakciu imunitného systému," informoval.

Ako ďalej ústav priblížil, medzi veľmi časté reakcie, ktoré sa vyskytujú u viac ako jednej z desiatich osôb, patria citlivosť, bolesť, teplo, svrbenie alebo podliatiny v mieste podania injekcie, pocit vyčerpanosti respektíve únava alebo celkový pocit choroby, zimnica či pocit zvýšenej teploty, bolesť hlavy, pocit nevoľnosti (nauzea), bolesť kĺbov alebo svalov.

Naopak, medzi menej časté prejavy, ktoré zasiahnu menej ako jednu zo 100 osôb, patria ospalosť alebo závrat, znížená chuť do jedla, zväčšené lymfatické uzliny, nadmerné potenie, svrbenie kože alebo vyrážka.

Medzi časté prejavy, ktoré sa vyskytujú u menej ako jednej z desiatich osôb, patria opuch alebo začervenanie v mieste podania injekcie, horúčka nad 38 stupňov Celzia, nevoľnosť – vracanie alebo hnačka.

Štátny ústav doplnil, že lekársku pomoc je potrebné vyhľadať pri kombinácii niektorých príznakov ako pocit na omdletie alebo závrat, zmeny srdcového rytmu, dýchavičnosť, sipot, opuch pier, tváre alebo hrdla, žihľavka alebo vyrážka, nevoľnosť alebo vracanie, bolesť žalúdka.

"Môže ísť o nastupujúcu alergickú reakciu. Riziko alergickej reakcie je síce malé, ale môže sa vyskytnúť po akomkoľvek očkovaní, nielen po vakcínach proti COVID-19. Prípadná alergická reakcia sa zvyčajne dostaví krátko po podaní vakcíny, preto je potrebné zotrvať po každom očkovaní približne 15 minút v zdravotníckom zariadení," dodal ústav.