Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

DANKO:Podnikateľské prostredie je problém. SULÍK ponúka balík opatrení

Ilustračná snímka Foto: TASR - Henrich Mišovič

Obaja politici diskutovali aj o blížiacom sa slovenskom predsedníctve v Rade EÚ ako aj o potrebnej reforme únie.

Bratislava 15. mája (TASR) – Podnikateľské prostredie je vážnym problémom Slovenska, pretože neustále klesá index podnikateľského prostredia. Uviedol to dnes v relácii televízie TA3 V politike predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v diskusii s europoslancom a predsedom opozičnej SaS Richardom Sulíkom.

Podnikatelia na Slovensku majú podľa Danka neustále problém so zaťažovaním rôznymi povinnosťami zo strany štátu. "Som preto veľmi rád, že minister financií ustúpil a súhlasil (v programovom vyhlásení vlády) so znížením dane z príjmov, a to v prvom roku o 1 % a každý nasledujúci rok o 1 %, aby sme 'podliezli' okolité štáty," poznamenal predseda SNS.

Balík SaS

Na snímke predseda SaS Richard Sulík
Foto: TASR - Andrej Galica
Podľa Sulíka balík 40 opatrení, ktoré predkladá SaS na zlepšenie podnikateľského prostredia, je možné zrealizovať ihneď a nepredstavuje žiadny negatívny dosah na štátny rozpočet. Balík podľa neho má odstrániť často hlúpe opatrenia, ktoré nie sú pre život podnikateľov kľúčové, ale môžu zamestnávateľom zlepšiť podmienky na podnikanie. "Za kľúčový stále považujeme odvodový bonus. To je kľúčová, podstatná reforma," podčiarkol Sulík.

Ak sa zlepší podnikateľské prostredie pre všetkých, nielen pre niektorých, tak sa podľa Sulíkových slov zabezpečí aj riešenie dlhodobej nezamestnanosti. Selektívna štátna podpora regiónov, napríklad v tzv. hladových dolinách, podľa neho nikam nevedie.

"Podávam ruku každému dobrému návrhu, nech prichádza z ktorejkoľvek politickej strany, že ho v rámci vládnej koalície, pokiaľ sa s ním vieme programovo stotožniť, navrhnem a pokúsim sa presvedčiť koaličných partnerov, aby mu dali politickú podporu. To však znamená, že nezradím v iných veciach, pretože koaličná dohoda obsahuje veľa ústupkov a dohôd na spoločný postup," povedal Danko na margo balíka opatrení strany SaS, ktorý by mal zlepšiť podnikateľské prostredie.

Danko vyčítal Sulíkovi, že jeho strana 40 propodnikateľských opatrení, ktoré si vyžadujú oveľa hlbšiu analýzu a právny postup, presadzuje bez širšej politickej diskusie. Podľa Danka veľa opatrení zo spomínaného opozičného balíka "nemá hlavu ani pätu" a k mnohým má on osobne množstvo výhrad, napríklad k definovaniu návrhu fikcie tzv. exekučného titulu či k návrhu, ako by bolo možné podľa SaS vyhlásiť konkurz na dlžníka.

Sulík obvinil Danka, že má voči predsedovi vlády SR a predsedovi strany Smer-SD Robertovi Ficovi submisívny postoj, s ktorým je Danko "na smiech". Danko to odmietol, pretože "SNS je rámci vládnej koalície absolútne slobodná". "Váš problém je ľudské zlo, vy ako človek neviete ľudí spájať, viete len absolútne vyhrocovať konflikt," povedal Danko Sulíkovi. "Opatrenia, ktoré ste predložili, je 40 hlúpostí, ktoré ste si vycucali z prsta," dodal Danko na Sulíkove obvinenia, že nechce pomôcť podnikateľom vtedy, keď opozičná SaS predložila návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia.

Predsedníctvo v Rade EÚ

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a podpredseda vlády SR Miroslav Lajčák počas oficiálneho predstavenia loga slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie v Bratislave v pondelok 22. februára 2016.
Foto: TASR/Martin Baumann
Slovenská republika je na predsedníctvo v Rade EÚ pripravená, lebo má stabilnú vládu, ktorá sa vytvorila vďaka rozvážnym predsedom strán schopných zastávať záujmy Slovenska. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal predseda Národnej rady SR a líder koaličnej SNS Andrej Danko.

"Slovensko si počas predsedníctva neurobí hanbu. Všetko je pripravené vďaka rozvážnosti a postupu ľudí, ktorí budú zastávať výkonnú moc počas predsedníctva," uistil.

O dobrej pripravenosti SR hovoril v relácii aj europoslanec a šéf opozičnej SaS Richard Sulík. On však za tým vidí najmä prácu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Zároveň tvrdí, že samotný inštitút predsedníctva je len marketing na prezentáciu jednotlivých krajín. "Predsedajúca krajina nemá reálne možnosť ovplyvniť chod únie za tých šesť mesiacov. Keby sa inštitút predsedníctva zajtra zrušil, EÚ by nefungovala o nič horšie," tvrdí.

Danko je však presvedčený, že blížiace sa predsedníctvo v Rade EÚ musíme rešpektovať a neurobiť si hanbu. "Vidím to ako veľkú šancu," povedal.

Reforma EÚ

Ilustračná snímka
Foto: TASR/AP
Na margo reformy EÚ sa obaja politici zhodli, že nie všetko funguje tak, ako má. "Hlavné negatívum je v tom, že EÚ príliš silno zasahuje do kompetencií členských krajín, chce rozhodovať o stále viac a viac veciach," vyhlásil Sulík.

Danko uznáva, že z nášho členstva plynie množstvo výhod. "Ale aby nám EÚ diktovala, koľko máme zaplatiť, ak neprijmeme utečenca, aby nám európska legislatíva zasahovala do kompetencií, tak toto sú veci, ktoré musia vzbudzovať pocit krivdy. Je dôležité, aby európski úradníci neboli odtrhnutí od reality. Je tiež potrebný vážny audit vzťahov Slovenska voči EÚ. Musíme zanalyzovať plusové a mínusové veci," odporučil.

Šéfovi národniarov sa podľa svojich slov nepáčilo vyjadrenie slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý označil za problém, že mladí cítia skôr národne ako európsky. "Mám veľkú výhradu k pánovi Šefčovičovi a chcem sa o tom baviť aj v pondelok na koaličnej rade. Očakával som aj jeho väčšiu aktivitu, keď Európska komisia schvaľovala sankcie 250.000 eur za každého neprijatého utečenca," priznal.

Pokuta za utečencov

Chlapec vykrikuje slogany a drží plagát s nápisom Otvorte hranice počas protestu utečencov a migrantov za opätovné otvorenie grécko-macedónskych hraníc.
Foto: TASR/AP
Samotný návrh, aby krajiny zaplatili pokutu za každého utečenca, ktorého odmietnu, označil Sulík za absurdný, a to nielen pre východoeurópske krajiny. "Zachytil som kritiku aj v Európskom parlamente, aj od ľudí zo západoeurópskych krajín vo frakcii ľudovcov, ktorá bola vždy zhovievavá. Mám dojem, že EÚ robí všetko preto, aby znechutila občanom myšlienku spoločnej Európy," pripustil.

Na margo Turecka, ktoré žiada bezvízový styk s EÚ a šesť miliárd eur, inak uvoľní utečencov zo svojho územia smerom do Európy, Danko povedal, že únia sa nesmie nechať vydierať a Turecko označil za vážny problém. "Hoci je Turecko v NATO, do EÚ nepatrí," zdôraznil.

Sulík zas pripustil uzavretie hraníc. "Európa musí svoje hranice uzavrieť a zrejme k tomu dôjde, ak Turecko dohodu vypovie," uzavrel.