Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Slovensko

SULÍK: V kruhoch pána Škripeka je možno homosexuálov väčšina

Foto: TABLET.TV

Toto referendum nemení vôbec nič. Manželstvo má byť inštitúcia vyhradená pre muža a ženu. Ale veď tak je to aj dnes, poznamenal predseda SaS.

Bratislava 17. januára (Teraz.sk) – Nadchádzajúce referendum bez ohľadu na to, ako dopadne, nezmení vôbec nič. „Manželstvo má byť inštitúcia vyhradená pre muža a ženu. Ale veď tak je to aj dnes,“ povedal pre TABLET.TV predseda SaS Richard Sulík, ktorý sa osobne referenda nezúčastní a neodporúča to ani voličom SaS.

Pozastavil sa aj nad výrokom eurposlanca OĽaNO Branislava Škripeka, podľa ktorého homosexuáli nie sú menšina, skôr len skupina ľudí s odlišným sexuálnym cítením. „Myslím si, že homosexuáli sú menšina, lebo ich je menej. Ale možno v kruhoch, v ktorých sa pohybuje pán Škripek je väčšina homosexuálov, Možno si myslí, že ich je väčšina,“ odhadol predseda SaS.

„Ja homosexuál nie som a ani si nemyslím, že by podstata mojej politickej činnosti mal byť boj za práva homosexuálov. Ale robím to preto, lebo si myslím, že všetci ľudia by mali mať pred zákonom rovnaké povinnosti, aj rovnaké práva,“ dodal Sulík.



Richard Sulík nesúhlasí ani so Škripekovým názorom, podľa ktorého môže byť referendum významným signálom, ktorý pomôže ochrániť konzervatívne hodnoty na Slovensku pred budúcim prenikaním liberalizmu zo západnej Európy.

„Ak kolega Škripek, ktorého si veľmi cením a dobre s ním vychádzam, hovorí, že sa musíme brániť pred niečím, čo hrozí v budúcnosti, tak tam pridajme na otázku: Súhlasíte s tým, aby na Zem nepadol meteorit? Lebo to je možno väčšia hrozba, ako to, čo hovorí pán Škripek,“ reagoval Sulík.

Branislav Škripek hovorí o referende TU, v relácii TABLET.TV Politika tu a teraz.


Samotná SaS sa v roku 2010 angažovala v organizácii referenda, podľa Sulíka však bol rozdiel v tom, že ich referendum, ak by bolo úspešné, by veci menilo. „Keby bolo naše referendum prešlo, tak do referenda sa museli platiť koncesionárske poplatky, po referende by sa už neplatili. Do referenda bolo 150 poslancov, po referende by ich bolo 100. Toto referendum však nemení vôbec nič,“ povedal. „Dnes nemôžu dvaja homosexuáli uzavrieť manželstvo a po referende, bez ohľadu na to, ako dopadne, zas len nebudú môcť,“ ilustroval svoj názor príkladom.

Róbert Kaliňák hovorí o referende TU, v relácii TABLET.TV Politika tu a teraz.


Právo organizátorov na referendum po tom, čo získali na petíciu viac ako 400.000 podpisov, však nepopiera. „Demokracia niečo stojí. Niekedy zrejme musí naša spoločnosť vynaložiť 6,8 milióna eur na to, aby sme zistili, že to, čo platí dnes, bude platiť aj zajtra,“ povedal s tým, že tieto peniaze sú podľa neho „vyhodené von oknom“.

Názor Richarda Sulíka na manželstvo a rozvody nájdete v tejto správe.


„Títo ľudia majú právo zo zákona, aj morálne právo referendum si robiť. Ale nevidím žiadnu povinnosť, morálnu, či zákonnú ísť k referendu. Keď si raz myslím, že niečo je zbytočné, moje dobré právo je sa toho nezúčastniť. Keď sa ma niekto opýta, čo mu odporúčam, moje právo je mu povedať, že odporúčam využiť sobotu lepšie,“ uzavrel Sulík.

Droba a Jurzyca pôjdu na kandidátku SaS

V diskusii reagoval aj na otázku, či sa budúca spolupráca s Eugenom Jurzycom a Jurajom Drobom bude obmedzovať len na snahu o znovuvytvorenie poslaneckého klubu SaS. „S Jurajom Drobom, aj Eugenom Jurzycom napevno rátam do budúcna, aj po budúcich voľbách, budú s nami kandidovať. Juraj Droba bol členom SaS, vracia sa do košiara a Eugen Jurzyca je jeden z top ekonómov Slovenska,“ vyhlásil Sulík.

Eugen Jurzyca
Foto: TASR/Pavel Neubauer


V diskusii rozprával aj o legislatíve v oblasti rozvodov, zákonnom zakotvení referenda, aj o tom, ako by sa podmienky pre jeho organizovanie mohli meniť v budúcnosti.

Fico a Plenkovič hovorili o plyne, ocenili posilnenie spolupráce

Fico a Plenkovič sa počas rozhovorov zhodli na viacerých otázkach vrátane potreby posilňovať vzájomný obchod a spolupráce v oblasti nelegálnej migrácie.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.

- Vysoko rizikové zápasy talianskej Serie A sa v ďalšej sezóne nebudú hrávať vo večerných termínoch. V stredu to oznámilo tamojšie ministerstvo vnútra, ktoré tak reagovalo na víkendové násilnosti futbalových fanúšikov počas rímskeho derby.

- Polícia zadržala obvineného Daniela B., ktorý čelí podozreniam zo spáchania viacerých trestných činov extrémizmu. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

- Ruský prezident Vladimir Putin bude vo štvrtok s katarským emirom Tamímom bin Hamadom Ál Sáním rokovať o situácii na Ukrajine a na Blízkom východe, uviedol Kremeľ.

- Množstvo podnikateľov v súčasnosti poukazuje na to, ako musia odvádzať tisícky eur mesačne na transakčnú daň, ktoré potom nemôžu ísť na mzdy zamestnancov. Zdôraznilo to v stredu na tlačovej konferencii Progresívne Slovensko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu rokovacieho poriadku parlamentu z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Polícia evidovala v súvislosti s utorkovým (15. 4.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava desať incidentov, ktoré zadokumentovala ako priestupky.

- Medziročný rast inflácie v eurozóne sa v marci 2025 mierne spomalil na 2,2 % z 2,3 % vo februári.

- Opozičná strana SaS žiada koalíciu, aby z rokovania v Národnej rade SR stiahla novelu zákona o neziskových organizáciách alebo ju pri hlasovaní nepodporila.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.