Sulík je presvedčený, že od budúcej vládnej strany sa očakáva náležité zastúpenie vo všetkých voľbách a cit pre situáciu a problémy ľudí a na celom Slovensku, nielen v Bratislave.
"KDH je mimo parlamentu, SDKÚ-DS je atomizovaná a Most-Híd je v koalícii so Smerom-SD. #Sieť nenaplnila očakávania a projekty ako TIP, Skok či Šanca voliči prekukli. Ostáva OĽaNO, ktoré je bez dehonestovania skôr zoskupením osobností, ako strana, ktorá by spĺňala predpoklady na vládnutie," povedal Sulík.
Zdôraznil, že SaS nie je strana jedného človeka a strana na jedno použitie. "Sme plnohodnotným subjektom a po najbližších parlamentných voľbách chceme prevziať zodpovednosť. Je to na našich pleciach. Od teraz už žiadne výhovorky platiť nebudú. Chceme zo Slovenska krajinu lepšiu a krajšiu pre život," povedal.
Na margo volebného výsledku SaS Sulík podotkol, že voliči ocenili kvality strany a prepáčili jej hriechy a chyby z minulosti. "Volebný výsledok na úrovni 12,1 percenta bol ohromujúci. Zažili sme výšky aj pády, úspechy, aj vnútorný rozkol, ale najmä sme zbierali skúsenosti. Dnes po siedmich rokoch máme detské choroby za sebou, môžeme sa nazvať skúsenou stranou," uviedol Sulík.
To, že napriek volebnému výsledku zostal poslancom Európskeho parlamentu (EP), neľutuje. "Nevytratil som sa zo slovenského politického života. V čase môjho zvolenia do EP mala SaS v prieskumoch štyri až päť percent, teraz má 12. Nedá sa teda povedať, že by moje pôsobenie v EP strane škodilo, skôr naopak. Navyše mám nadhľad a odstup v slovenskej politike a ako predseda veľkej opozičnej strany sa nemusím zapájať do každej žabomyšej voľby," vysvetlil.
Za plusy svojej strany označil silný tým, ešte silnejší program, absenciu korupčných káuz a oligarchov a to, že má čisté financovanie. "Mrzelo ma, že strana s takýmito vlastnosťami musí bojovať o vstup do NR SR. Celú jeseň sme pri prieskumoch mali hlavu smútku z čísel, ktoré začínali päťkou či štvorkou. O to viac ma prekvapil výsledok, ktorý SaS dosiahla," priznal Sulík.
Podľa jeho slov voliči pochopili, ako je dôležité, aby si strany stáli za slovom. "Voliči ocenili nielen naše jasné vymedzenie voči Smeru-SD, ale aj dodržanie tohto prísľubu. Po voľbách nikomu z nás ani len nenapadlo tento náš záväzok spochybňovať. Od 6. marca sme tak nielen najväčšou a najstaršou pravicovou parlamentnou stranou, ale dokonca jedinou," zopakoval.
Sulík je presvedčený, že od budúcej vládnej strany sa očakáva náležité zastúpenie vo všetkých voľbách a cit pre situáciu a problémy ľudí a na celom Slovensku, nielen v Bratislave. "Musíme mať styčných dôstojníkov vo všetkých okresoch. Máme len 160 členov, ale všetci z nich mohli vždy hlasovať na kongrese. Máme viac ako 4000 priateľov slobody, máme teda z čoho vyberať pre budúcu spoluprácu v regiónoch. Regionálne štruktúry sú mojou osobnou pracovnou náplňou pre tento rok. V krajských voľbách v roku 2017 chceme aspoň dvoch predsedov VÚC a budeme rokovať o možnej spolupráci s kolegami z OĽaNO," avizoval.
Na kongres SaS osobne prišli aj predseda českej ODS Petr Fiala a český europoslanec Jan Zahradil (ODS). "Je to dobrý predpoklad pre vznikajúcu spoluprácu našich strán," dodal Sulík.
R. Sulík bude mať protikandidáta, na predsedu chce kandidovať aj J. Mihál
Líder SaS Richard Sulík, ktorý chce zabojovať o kreslo predsedu strany aj na budúci rok, bude mať minimálne jedného konkurenta. Postaviť sa mu chce súčasný podpredseda liberálov Jozef Mihál, ktorý svoj zámer oznámil na dnešnom kongrese SaS v Bratislave. Kandidatúru nevylúčil ani nepotvrdil ďalší podpredseda strany Ľubomír Galko.
Mihál je presvedčený, že konkurencia je prospešná vec. Zároveň sa domnieva, že svojou kandidatúrou môže popohnať súčasného predsedu, aby sa nad niektorými vecami zamyslel o čosi viac.
Sulík sa neobáva rozkolu, aký nastal v SaS pred troma rokmi, keď proti nemu neúspešne kandidoval Jozef Kollár. "Voľbu predsedu strany pre troma rokmi sprevádzal aj veľmi silný hodnotový spor. Išlo o to, či SaS sa bude uberať cestou biznis krídla, alebo ostane spolkom slušných ľudí. Tento spor tu dnes nie je ani náznakom," vysvetlil Sulík.
Zároveň tvrdí, že SaS je tolerantná strana aj voči takýmto zámerom. "Čím viac kandidátov, tým lepšie. Naši členovia budú mať lepšiu ponuku. Ak nevyhrám ja, nový predseda môže rátať s mojou plnou podporou," dodal Sulík.