Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

Summitu EÚ za účasti premiéra Roberta Fica bude dominovať migrácia

Migranti, pochádzajúci prevažne zo Sudánu, Líbye a Eritrey, odmietajú opustiť taliansko-francúzsku hranicu v nádeji, že sa dostanú do severnejších krajín Európy. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov minulý týždeň uviedol, že tento rok pricestovalo do Talianska 54.000 nelegálnych migrantov. Ďalších približne 2000 osôb sa utopilo v Stredozemnom mori. Očakáva sa, že Taliansko otvorí dnes utečeneckú otázku na stretnutí ministrov vnútra krajín EÚ v Luxemburgu. Foto: TASR/AP

Lídri členských štátov sa majú zaoberať a povedať konečné slovo k návrhu Európskej komisie, ktorý pojednáva o povinných kvótach na relokáciu žiadateľov o azyl nachádzajúcich sa v Taliansku a Grécku.

Bratislava 17. júna (TASR) - Téma migrácie má dominovať budúcotýždňovému summitu Európskej únie, ktorý sa uskutoční 25. až 26. júna v Bruseli. Slovensko na ňom bude zastupovať premiér Robert Fico. Návrh účasti slovenskej delegácie dnes odsúhlasila vláda.

Lídri členských štátov sa majú zaoberať a povedať konečné slovo k návrhu Európskej komisie, ktorý pojednáva o povinných kvótach na relokáciu žiadateľov o azyl nachádzajúcich sa v Taliansku a Grécku. Má ísť o 40.000 utečencov, ktorých si medzi seba rozdelí európska dvadsaťosmička po dobu dvoch rokov.



V únii však k tomuto návrhu vládne hlboký rozpor. Kým Taliansko a Grécko, ktoré už nezvládajú čeliť náporu migrantov cez Stredozemné more, volajú po solidarite ostatných krajín a okamžitom riešení, iné krajiny povinné kvóty odmietajú.

Taliansko už pohrozilo prijatím nešpecifikovaných jednostranných krokov. Jednou z možností avizovaného "plánu B" je pustenie tisícok migrantov cez talianske hranice hlbšie do Európy.



Vyšehradská štvorka má v tejto otázke jednotný názor. Sú za solidaritu, ale nie prostredníctvom povinných kvót. Slovensko aj Česká republika avizovali, že chcú viesť diskusiu o praktických a realizovateľných riešeniach problémov, nie o ich presúvaní po Európe. Podobný postoj zastávajú pobaltské štáty, Rumunsko a Bulharsko. Kvóty úplne odmieta Veľká Británia.



Predstavitelia členských štátov sa na summite vrátia v súlade so závermi marcovej Európskej rady aj k téme vzťahov s Ruskom a situácii na Ukrajine. V marci sa zhodli na prepojení európskych hospodárskych sankcií voči Rusku s plnením februárovej minskej dohody. Sankčný režim únie voči Moskve by mal inak vypršať 31. júla.

V bloku venovanom hospodárskym otázkam bude hlavnou témou poskytnutie ďalších usmernení v súvislosti s digitálnou agendou a zhodnotenie rokovaní o obchodnej dohode medzi EÚ a USA.