Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

T. Drucker podporuje rodinných lekárov, no treba sa k nim dopracovať

Na snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto: TASR/Michal Svítok

Druckerov rezort chce presúvať viac zdravotnej starostlivosti na všeobecných praktických lekárov.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) je podporovateľom rodinných lekárov, ale treba sa k takémuto systému dopracovať. Najskôr je podľa neho nevyhnutné zabezpečiť dostupnosť kvalitných lekárov. Verí, že by mohol pomôcť prílev nových rezidentov. Povedal to dnes v pléne Národnej rady SR, ktoré diskutovalo o zmenách v zákone o zdravotnej starostlivosti.

Druckerov rezort chce presúvať viac zdravotnej starostlivosti na všeobecných praktických lekárov. To podľa neho ale nejde iba zákonom. "To dosiahnete postupným vzdelávaním tých ľudí a získavaním nových," vysvetlil. Poukázal aj na pripravovanú novelu, ktorá opäť upraví zákon o zdravotnej starostlivosti. Zmeny by sa mali dotknúť urgentných príjmov. "Ale máme tam aj návrh zmeny preskripčných opatrení, že špecialista bude môcť urobiť viazanú preskripciu na 12 mesiacov," uviedol Drucker.

Opozícia kritizovala, že predloženou novelou sa zruší nepretržitosť pohotovostí a tiež upozornila na zmeny vo výjazdoch. "Áno, právo na výjazd sme zmenili na oprávnenie," potvrdil Drucker. Dôvodom je podľa neho to, aby sa zabezpečila hlavne pohotovosť v ambulanciách a aby sa nestávalo, že v ambulancii lekár nie je, keď ho treba. Návštevné služby sa však podľa ministra nezakazujú.

Pokiaľ ide o nepretržitosť, minister potvrdil, že sa od nej ustupuje. "Ukázala sa neefektívna," uviedol s tým, že lekári museli zostávať v ambulanciách do siedmej hodiny rána zväčša bez pacientov, potom zas nemohli nastupovať do ambulancií ráno, keďže mali mať oddych.

Drucker zdôraznil, že ak je pacient v noci vo vážnom stave, volá záchranku a ide do nemocnice. Nejde teda sám k svojmu praktickému lekárovi. "Neviem si predstaviť, že o druhej ráno sa niekto zobudí a ten stav je taký, že pôjde o druhej ráno k svojmu praktickému lekárovi. Štatistiky ukázali, že väčšina pacientov navštívi ambulantné pohotovosti do 22.00 h," vysvetlil. Minister je tiež ochotný debatovať o tom, ako zabrániť zneužívaniu záchraniek.

Aktuálne prerokovávaná novela má zvýšiť poplatky na pohotovostiach, v nemocniciach na desať eur. Má to odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Zvyšuje tiež sankcie pre lekárov za nepovolené vyberanie úhrad. K zmenám by malo dôjsť aj pri preventívnych prehliadkach. Po novom by sa mali rozšíriť u všeobecných lekárov a zubárov.