Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Slovensko

T. Stohlová chce opätovne iniciovať výbor k téme prehradenia Dunaja

Na archívnej snímke Tamara Stohlová. Foto: TASRTASR - Martin Baumann

Ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) prišla na výbor zastúpiť štátna tajomníčka Gabriela Matečná.

Bratislava 24. septembra (TASR) - Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR chcú opätovne iniciovať zasadnutie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie na tému protipovodňovej ochrany západného Slovenska a prehradenia starého koryta Dunaja. Podpredsedníčka výboru Tamara Stohlová (PS) kritizuje, že výbor nebol v utorok uznášaniaschopný. Obviňuje z toho koalíciu.

"Koalícia v utorok neotvorila mimoriadne zasadnutie výboru pre životné prostredie napriek tomu, že si sama stanovila jeho termín. V čase, keď sa ľudia len spamätávajú z ničivých povodní, nám znemožnili hovoriť o protipovodňovej ochrane západného Slovenska. Minister Tomáš Taraba totiž v posledných týždňoch potichu pracuje na projekte prehradenia starého koryta Dunaja, Insula Magna, ktorý je ohrozením pre slovenské záujmy i bezpečnosť ľudí," uviedla Stohlová v stanovisku, ktoré TASR zaslalo mediálne oddelenie PS.

Ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) prišla na výbor zastúpiť štátna tajomníčka Gabriela Matečná. "Na naše otázky však neposkytla žiadne odpovede, čím len potvrdila našu obavu, že minister o projekte rokuje sám a v utajení," doplnila poslankyňa s tým, že vzhľadom na hospitalizáciu ministra navrhovali možnosť presunúť výbor, čo ostalo bez odozvy. Mimoriadny výbor preto chcú zvolať opäť.

Projekt Insula Magna je podľa odborníkov diskutovaný ako súčasť riešenia sporu medzi Maďarskom a Slovenskom v nadväznosti na rozsudok Medzinárodného súdneho dvora vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros. Rokovania vedie za slovenskú stranu Taraba. Na prerušenie rokovaní o prehradení starého koryta Dunaja, projektu Insula Magna, vyzvali odborníci zo štyroch krajín. Žiadali vládu a najmä ministra Tarabu o vytvorenie priestoru pre širokú odbornú diskusiu a informovanie verejnosti o detailoch rokovaní. Projekt je podľa Tarabu na stole desiatky rokov a SR neurobila žiadnu dohodu s Maďarskom.