Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. september 2024Meniny má Konštantín
< sekcia Slovensko

Telex.hu: Spor SR a Maďarskom v otázke Gabčíkova smeruje k vyriešeniu

Na archívnej snímke olejové škvrny na hladine vodného diela Gabčíkovo. Foto: TASR - SVP

Czepek podotkol, že Maďarsko potrebuje strategických partnerov, a preto sa obrátilo na Slovensko v záujme doriešenia sporu o SVDGN.

Budapešť 16. júla (TASR) - Spor medzi Slovenskou republikou a Maďarskom v otázke Vodného diela Gabčíkovo smeruje k vyriešeniu, aj keď iba pomaly. Konštatoval to server telex.hu, podľa ktorého sa rokovania v posledných mesiacoch zintenzívnili, keď za rokovací stôl dotknuté strany zasadli už trikrát, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Splnomocnenec maďarskej vlády zodpovedný za rozvoj maďarsko-slovenskej energetickej infraštruktúry Gábor Czepek v pondelok na podujatí v Győri na pôde Széchenyiho univerzity v tejto súvislosti povedal, že intenzívne rokovania teraz dávajú nádej, že po mnohých desaťročiach sa konečne podarí nájsť riešenie tohto sporu.

Princípy, na základe ktorých možno túto vec riešiť, môžu byť podľa vládneho splnomocnenca predložené obom vládam ešte tento tok, najneskôr však začiatkom budúceho roka.

Czepek podotkol, že Maďarsko potrebuje strategických partnerov, a preto sa obrátilo na Slovensko v záujme doriešenia sporu o SVDGN. Ako dodal, rokovania napredujú dobre, prešli už tromi kolami a ďalšie rokovanie bude v Gabčíkove ešte v júli.

Maďarské ministerstvo energetiky 12. marca pri príležitosti vymenovania Czepeka za vládneho splnomocnenca pripomenulo, že výstavba v Nagymarosi bola pozastavená pred 35 rokmi. Od roku 1989 sa nedospelo k obojstranne prijateľnému riešeniu okrem iného ani v zdieľaní vodného toku Dunaja.

Priaznivý vývoj bilaterálnych maďarsko-slovenských vzťahov môže vytvoriť dobrý základ pre dlhoočakávanú dohodu, zdôraznil maďarský rezort.

Medzinárodný súdny dvor v holandskom Haagu vyniesol 25. septembra 1997 rozsudok v spore medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou o výstavbe a využívaní SVDGN. Potvrdil platnosť zmluvy z roku 1977, nástupníctvo SR po Českej a Slovenskej Federatívnej Republike a vyhlásil vybudovanie náhradného riešenia (stupňa Čunovo) za oprávnené.

Súd rozhodol, že obe strany v záujme zosúladenia ekonomického rozvoja s ochranou životného prostredia by mali spolu opätovne preskúmať účinky využívania elektrárne Gabčíkovo na životné prostredie. Osobitne mali nájsť uspokojivé riešenie, čo sa týka objemu vody vstupujúceho do starého koryta Dunaja a do ramien situovaných na obidvoch brehoch rieky.