Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Štefanec: Aby sa zvýšila volebná účasť, je potrebné viac komunikovať

Na archívnej snímke poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Riešenie vidí v troch rovinách - väčšia komunikácia aj cez médiá o európskych témach, spoluzodpovednosť všetkých politikov a zlepšenie vzdelávania slovenských študentov o európskych témach.

Štrasburg/Bratislava 30. júla (TASR) – Príčina nízkej volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) spočíva v tom, že ľudia dostávajú málo informácií o veciach, ktoré sa riešia na európskej úrovni. Pre TASR to uviedol europoslanec Ivan Štefanec (KDH) z frakcie Európskej ľudovej strany počas júlovej plenárnej schôdze EP v Štrasburgu.

Riešenie vidí v troch rovinách - väčšia komunikácia aj cez médiá o európskych témach, spoluzodpovednosť všetkých politikov a zlepšenie vzdelávania slovenských študentov o európskych témach. "Myslím si, že je potrebné zásadne zlepšiť informovanie o dianí na európskej pôde a o vplyve týchto rozhodnutí na každodenný život našich občanov," konštatoval europoslanec v súvislosti s lepšou komunikáciou.

V otázke spoluzodpovednosti všetkých politikov sa domnieva, že je potrebné, aby lepšie informovali nielen cez médiá, ale priamo aby využívali každú príležitosť kontaktu s ľuďmi, aby využívali aj nové formy komunikácie, najmä sociálne siete. "V tej spoluzodpovednosti verejných činiteľov je tu samozrejme aj dôležité to, aby sme všetci hovorili jednotným jazykom. Aj keď sme z rôznych politických strán, tak pokiaľ máme záujem o zlepšenie informovanosti našich ľudí, tak je dôležité, aby sme si povedali, čo je naša vízia, čo je naša základná stratégia a ju naozaj dodržiavali," spresnil Štefanec.



V rámci vzdelávania slovenských žiakov a študentov na Slovensku ohľadom európskych tém je podľa neho potrebné im systematicky dodávať viac informácií o Európskej únii. "Často dostávajú veľa skreslených informácií cez rôzne alternatívne kanály, ale nedostávajú to základné vzdelanie, ktoré je pre nich potrebné. Naozaj, veľmi veľa cestujem po Slovensku a stretávam sa s mnohými mladými ľuďmi a bol som šokovaný, že na niektorých stredných školách za štyri roky majú len jednu hodinu výučby o EÚ v rámci napríklad náuky o občianskej spoločnosti. Takže, je potrebné nielen zlepšiť tento priestor, zväčšiť ho, ale aj kvalitne ho využívať," vysvetlil Štefanec.

Domnieva sa, že ak študenti budú mať viac informácií, tak bude väčšia šanca, že sa budú sami zaujímať o ne, a že prejavia záujem zúčastniť sa volieb do EP.

Nedávne výsledky prieskumu EÚ Eurobarometer poukázali na to, že záujem Slovákov o voľby do EP, ktoré sa uskutočnia v máji 2019, označilo za zaujímavé 30 percent opýtaných. Až 68 percent opýtaných o tieto voľby záujem nemá. Najviac respondentov (54 percent) je presvedčených, že ich hlas nič nezmení, 48 percent nezaujíma politika ani voľby vo všeobecnosti a takmer polovica opýtaných (47 percent) vyslovila názor, že nedôveruje politickému systému. Účasť slovenských voličov bola v EÚ najnižšia (13,05 percenta).