Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

V EP sa Smolková angažovala vo vzdelávaní i v oblasti civilnej ochrany

Monika Smolková, archívna snímka. Foto: TASR Roman Hanc

Do európskej legislatívy vsunula Monika Smolková pozmeňujúci návrh, aby sa pri civilnej ochrane myslelo aj na zdravotne postihnutých a starých ľudí.

Štrasburg/Bratislava 28. júla (TASR) – Vo Výbore pre kultúru a vzdelávanie bola spravodajkyňou pre uplatňovanie zručností a kvalifikácií ľudí v rámci EÚ. "Mnohí o tom nevedia, ale existuje taký inštitút ako Europass. Každý členský štát, pri ministerstve školstva alebo má samostatnú inštitúciu, zriaďuje takýto inštitút. Každý obyvateľ členského štátu môže dať do databázy svoj životopis a následne, pokiaľ sa stretne jeho požiadavka s požiadavkou nejakého zamestnávateľa alebo vysokej školy, tak dostane ponuku," uviedla pre TASR europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD) z frakcie európskych socialistov počas júlového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.



Ďalej vyzdvihla svoju iniciatívu v legislatíve, ktorá sa týkala civilnej ochrany. "Nebola som ani spravodajkyňa, ani to nie je môj výbor, ale mala som možnosť prispieť pozmeňujúcimi návrhmi. V rámci EÚ každý členský štát má nejakú stratégiu civilnej ochrany v prípade povodní, požiaru, alebo zemetrasenia, alebo nejakých prírodných katastrof. Následne je potom potrebné koordinovať činnosť medzi jednotlivými členskými štátmi, prípadne si navzájom pomáhať. Stretávame sa s tým, že napríklad požiarnici ostanú na hranici, pretože v druhom členskom štáte platia iné predpisy, prípadne sanitka zastaví na hranici, pretože nemá povolenie. Tak sme chceli unifikovať pomoc, aby bola jednoduchšia v prípade rôznych katastrof," zdôraznila.

Do európskej legislatívy vsunula pozmeňujúci návrh, aby sa pri civilnej ochrane myslelo aj na zdravotne postihnutých a starých ľudí, a aby materiálno-technické vybavenie bolo už vopred pre nich prispôsobené.

Monika Smolková by mala záujem uchádzať sa aj o tretie funkčné obdobie. Myslí si, že má veľa skúseností, ktoré by ešte vedela zužitkovať. V prípade, ak by pokračovala, obetovala by Výbor pre kultúru a vzdelávanie a posilnila by po udalostiach na Slovensku radšej Výbor pre poľnohospodárstvo. "Ak sa však moja materská strana rozhodne, že dá niekomu inému príležitosť, tak chcela by som svoje skúsenosti z pôsobenia v európskej politike, ale vôbec v komunálnej politike, možno pretaviť do pedagogickej činnosti," priznala.

V roku 2016, keď TASR oslovila všetkých europoslancov v ich polčase, Monika Smolková vyzdvihla pozmeňovací návrh, v rámci ktorého pri každej novovybudovanej ceste v meste financovanej zo štrukturálnych fondov, musí byť zároveň aj cyklochodník a návrh čo najskôr dobudovať cestnú infraštruktúru zo severu Európy na juh cez tzv. Via Karpatia. Taktiež bola spoluautorkou štyroch písomných vyhlásení - vyhlásenia k boju proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete, k rozdielom v zložení a (ne)kvalite výrobkov predávaných na trhoch v starých a nových členských štátoch EÚ vrátane Slovenska, k cieľom v oblasti vážnych zranení vyplývajúcich z dopravných nehôd a vyhlásenia k prevencii detskej obezity.

Je členkou frakcie Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente. Zároveň je členkou Výboru pre regionálny rozvoj a Delegácie pri Parlamentných výboroch pre spoluprácu EÚ – Arménsko a EÚ – Azerbajdžan a pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Gruzínsko. Taktiež je náhradníčkou vo Výbore pre kultúru a vzdelávanie, v Delegácii pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Čierna Hora a v Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.