Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 2. apríl 2025Meniny má Zita
< sekcia Slovensko

CHCEL VON: Hlavný aktér masakru v Leopoldove sa na slobodu nedostane

Archívna snímka. V Justičnom paláci v Bratislave sa 4. januára 1993 začal proces so siedmimi obžalovanými, ktorí 23. novembra 1991 v leopoldovskej väznici zavraždili strážcov a ušli na slobodu. Na snímke obvinený Tibor Polgári počas súdneho procesu. Foto: TASR/Archív Vladimír Benko

Polgári je vo väzení od roku 1984, keď bol najprv odsúdený na deväťročný trest za vydieranie a potom za masaker v roku 1993 na doživotie.

Bratislava 12. marca (TASR) – Hlavný aktér krvavého masakru piatich dozorcov v Leopoldove v roku 1991 Tibor Polgári, odsúdený na doživotie, sa spoza mreží nedostane.

Rozhodol o tom bratislavský Krajský súd, keď zamietol v utorok 10. marca obnovu jeho konania. Polgári je vo väzení od roku 1984, keď bol najprv odsúdený na deväťročný trest za vydieranie a potom za spomínaný masaker v roku 1993 na doživotie. O podmienečné prepustenie môže požiadať o tri roky. "V utorok 10. marca sa konalo na Krajskom súde v Bratislave verejné zasadnutie, na ktorom bol zamietnutý návrh odsúdeného Tibora Polgáriho na obnovu konania. Išlo o útek z leopoldovskej väznice z roku 1991," povedal dnes pre TASR Michal Šúrek, hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry.

Podobne na začiatku novembra minulého roku zamietol Krajský súd (KS) v Bratislave obnovu konania ďalšieho z aktérov leopoldovského masakru, a to Miloša Urigu. KS v Bratislave vo februári roku 1993 Urigu uznal vinným z trestného činu vraždy, trestného činu útoku na verejného činiteľa, trestného činu nedovoleného ozbrojovania, brania rukojemníka a ďalších trestných činov a ako obzvlášť závažného recividistu ho odsúdil na doživotný trest odňatia slobody. Následne verdikt potvrdil aj Najvyšší súd SR. Uriga pôvodom z Vranova nad Topľou je na rozdiel od Polgáriho nepretržite vo väzení zase od júla 1989, keď bol pred spomínanou masakrou odsúdený na 7,5-ročný trest odňatia slobody.

Masaker

Masaker v leopoldovskej väznici, považovanej za bývalého režimu za najprísnejšie väzenie s tvrdými podmienkami, sa odohral 23. novembra 1991, keď sa skupina väzňov dohovorila o úteku. Boli to Ondrej Harvan (30), odsúdený predtým za vraždu na 23 rokov, Dalibor Bajger (20), odsúdený predtým na 11 rokov, Polgári (30) za spomínané vydieranie a lúpežné prepadnutie odsúdený predtým na deväť rokov, Vladimír Duda (25), odsúdený predtým za krádeže na osem rokov, Miloš Uriga (22), odsúdený za lúpež na sedem rokov, Bartolomej Botoš (26), odsúdený predtým za násilnú trestnú činnosť na desať rokov, Václav Fedák (21), odsúdený predtým na štyri roky. Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že útek plánovali od októbra a boli odhodlaní ujsť za každú cenu.

Prvou obeťou utekajúcich väzňov sa stal dozorca František Svoboda. Po skončení sčítania väzňov ho Polgári požiadal, aby mu otvoril mrežu, pretože chce do schránky vhodiť list. Keď tak dozorca urobil, Polgári ho napadol. Vzápätí sa k nemu pridal Uriga, ktorý ho niekoľkokrát bodol nožom. Svoboda na mieste zomrel. Väzni sa presunuli do kancelárie, kde spútali a brutálne zbili štyroch dozorcov. Obliekli si ich uniformy a dostali sa až k bránam väznice. Odcudzili dva samopaly a štyri pištole. Tam na mieste usmrtili štyroch strážcov a ďalším dvom spôsobili ťažké zranenia. Posledného zobrali so sebou ako rukojemníka. Spolu s ním sa ešte vrátili do oddielu, aby vyslobodili posledného komplica. Keďže jeden z väzňov sa im postavil do cesty, vodca vzbury Polgári ho zastrelil.

Počas úteku väzni kradli autá, na ktorých chceli podľa plánu utiecť cez Poľsko, a potom loďou do Austrálie. V priebehu 20 hodín ich však vďaka rozsiahlej policajnej akcii chytili. Jediné zranenie utrpel Polgári, ktorý sa chcel brániť streľbou pomocou ukradnutého samopalu. Na začiatku februára 1993 bol vynesený nad utečencami a vrahmi rozsudok. KS v Bratislave odsúdil na doživotný trest Ondreja Harvana, Tibora Polgáriho a Miloša Urigu. Vladimír Duda bol odsúdený na 13 rokov väzenia, Dalibor Bajger a Václav Fedák na 15 rokov a Bartolomej Botoš na 18 rokov. Odsúdený Ondrej Harvan sa v cele krátko po vynesení rozsudku obesil. Fedáka pustili z väzenia v roku 2009 a Dudu v roku 2010.

Troch príslušníkov väzenskej stráže zavraždil vyššie spomínaný Polgári, ktorý sa už 20 mesiacov predtým, v marci 1990, zviditeľnil pri veľkej vzbure v Leopoldove. Táto veľká vzbura v najťažšom väzení bývalého socialistického režimu sa začala 15. marca 1990.

- Poslanci v utorok v závere piateho rokovacieho dňa 33. schôdze Národnej rady (NR) SR diskutovali o vládnom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti z dielne ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD).

- Vláda bude v stredu rokovať o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to vyhlásil na sociálnej sieti. Verí, že ho odporučia Národnej rade (NR) SR na schválenie. Deklaroval, že to sľúbili v programovom vyhlásení vlády.

- Rebríček najbohatších ľudí sveta amerického magazínu Forbes opäť vedie Elon Musk, ktorý si medziročne polepšil o 147 miliárd dolárov.

- Z Bieloruska vyhostia občana USA, ktorého zadržali po nelegálnom vstupe na územie krajiny, kam sa dostal v noci na pondelok v nákladnom vlaku zo susednej Litvy.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil podnety voči premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) aj ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).

- Líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko víta schválenie novely zákona o Fonde na podporu športu (FnPŠ) v Národnej rade (NR) SR.

- Predsedom novokreovanej Rady STVR sa stal Jozef Krošlák.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu vo funkcii hlavného trénera dočasne povedie Vladimír Országh.

- Transakčná daň sa musí zrušiť, najviac poškodzuje podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku. Ku kritike transakčnej dane, ktorá začala platiť od utorka, v podaní KDH sa pridali ďalšie opozičné subjekty PS a SaS.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) víta vyjadrenia podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) o piatej žiadosti o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, ako aj pripravovanej revízii.

- Poľská vláda v utorok rozhodla v súvislosti s hrozbou slintačky a krívačky o sprísnení kontrol na hraniciach so Slovenskom, Českom a Nemeckom. Oznámil to premiér Donald Tusk, informuje TASR s odvolaním sa na spravodajský portál Onet a Tygodnik Poradnik Rolniczy.

- Bratislavskí policajti v rámci bežného výkonu služby zastavili 45-ročného vodiča na diaľnici D1 smer Trnava pod vplyvom alkoholu, ktorý prekročil najvyššiu dovolenú rýchlosť 80 kilometrov za hodinu o 33 kilometrov za hodinu.

- Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 50-ročnom Richardovi Kovalčíkovi z Trstenej (okres Tvrdošín).

- V utorok prišlo k zrážke ženy a vlaku na traťovej koľaji v Pezinku v lokalite Glejovka. Žena v dôsledku zrážky utrpela ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla. Premávka je tomto úseku zastavená.

- Röntgenové vyšetrenie hrudníka potvrdilo „mierne zlepšenie“ stavu pľúc pápeža Františka, ktorý sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc, uviedol v utorok Vatikán.

- Piata žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške takmer 570,4 milióna eur získala od Európskej komisie (EK) predbežné pozitívne hodnotenie. Informoval o tom podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).

- Polícia obvinila z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky 28-ročnú ženu, ktorá pred polnocou v Humennom viedla osobné vozidlo. Nemala zapnuté stretávacie svetlá, preto ju policajná hliadka zastavovala,no vodička nereagovala a pokračovala v jazde ďalej.

- Trnavskí dopravní policajti zasahovali v utorok ráno pri zrážke štyroch vozidiel na diaľnici D1 pred obcou Zeleneč v smere od Trnavy na Bratislavu.

- Ruský prezident Vladimir Putin je podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova otvorený normalizácii vzťahov s Fínskom, pokiaľ by o to Helsinki mali záujem.

- Prezidenti Slovenskej a Poľskej republiky sa zhodujú, že vo vojne na Ukrajine je potrebné dosiahnuť trvalo udržateľný mier.