Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

Transparency hodnotí rok z pohľadu právneho štátu negatívne

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Negatívne TIS vníma aj dovolanie ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) v prípade právoplatne odsúdeného exšéfa ÚŠP Dušana Kováčika a jeho následného prerušenia výkonu trestu odňatia slobody.

Bratislava 1. januára (TASR) - Zmena trestných kódexov, v kombinácii s rozbitím Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a NAKA viedli k oslabeniu schopností štátu bojovať s korupciou a k de facto "amnestovaniu" vážnych káuz. Právny štát negatívne ovplyvňovala aj nízka kvalita legislatívneho procesu, keď boli zásadné zmeny často presadzované len cez poslanecké návrhy či zrýchlené konania bez potrebnej verejnej diskusie. Pre TASR to zhodnotila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá hodnotí rok 2024 z pohľadu kvality právneho štátu na Slovensku ako obrat negatívnym smerom.

"Keď sme v januári 2024 v Transparency International predstavovali výsledky globálneho rebríčka vnímania korupcie za predchádzajúce obdobie, vyslovili sme obavy, že Slovensko bude počas roka vzhľadom na kroky a zámery súčasnej vlády čeliť podkopaniu právneho štátu i boja s korupciou. Tieto obavy sa, žiaľ, z nášho pohľadu napĺňajú," konštatoval riaditeľ TIS Michal Piško.

Negatívne TIS vníma aj dovolanie ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) v prípade právoplatne odsúdeného exšéfa ÚŠP Dušana Kováčika a jeho následného prerušenia výkonu trestu odňatia slobody. Kritiku vyjadrila aj útokom časti politikov voči niektorým vyšetrovateľom, prokurátorom, sudcom, ale aj nezávislým inštitúciám, médiám a občianskej spoločnosti. "Negatívnu pachuť z pohľadu Transparency zanechala aj kampaň pred prezidentskými voľbami, do ktorej významne vstupovali neférové praktiky a obchádzanie volebných pravidiel," doplnil Piško.

Za pozitívum však mimovládka považuje hlasné odmietanie podkopávania právneho štátu značnou časťou verejnosti.

VIDEO: Šutaj Eštok: Krízové riadenie štátu treba zreformovať

Slovensko by opravy bunkrov mohlo podľa ministra vnútra financovať aj prostredníctvom eurofondov.

,aktualizované 

- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odvolala generálneho riaditeľa Národného osvetového centra (NOC) Erika Kriššáka.

- Vzťah Čechov k Slovensku sa podľa prieskumu STEM výrazne zhoršil. Kým v minulosti ho Česi hodnotili pravidelne najlepšie, v najnovšom prieskume SR klesla na desiate miesto.

- Krízové riadenie štátu treba podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) zreformovať. Na ministerstve vnútra tak vznikne útvar pre krízové riadenie.

- Slovensko si v májovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo takmer 607 miliónov eur pri celkovom dopyte investorov 1,626 miliardy eur. Informovala o tom v pondelok Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Koaličný Smer-SD rázne odmieta súčasné znenie pandemickej dohody. Členovia strany sú presvedčení, že dohoda aktuálne nezohľadňuje zásadné pripomienky SR, podkopáva jej suverenitu a vytvára chaos a nejasnosti.

- V medializovanom prípade smrti muža v Tepličke nad Váhom (okres Žilina) z novembra minulého roka policajti nepochybili a použitím tasera nespôsobili jeho smrť.

- Pápež Lev XIV. prijal v pondelok vo Vatikáne na súkromnej audiencii viceprezidenta USA J. D. Vancea s manželkou Ushou.

- Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

- Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu.

- Štátna veterinárna a potravinová správa od stredy (21. 5.) uvoľnila niektoré opatrenia proti šíreniu nákazy slintačky a krívačky. Okrem iného veterinári zrušili zákaz prevozu vnímavých zvierat na celom území Slovenska a umožnili otvorenie všetkých zoologických záhrad.

- Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

- Takmer 400 mladých šachistov z celého Slovenska sa v uplynulom týždni stretlo v Kongresovom centre pri akvaparku v Liptovskom Mikuláši na Majstrovstvách Slovenska (MSR) mládeže v šachu 2025.

- Nadácia Aevis a iniciatíva My sme les v spolupráci s organizáciou Via Iuris podali celkovo jedenásť súdnych žalôb na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

- Britský horolezec Kenton Cool v nedeľu po devätnásty raz vystúpil na vrchol Mount Everestu, čím prekonal svoj vlastný rekord v počte výstupov medzi zahraničnými horolezcami.

- Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh vysvetľoval svoje rozhodnutie vynechať zo zostavy proti Lotyšsku útočníka Dalibora Dvorského. Devätnásťročný center bol počas duelu štokholmskej A-skupiny majstrovstiev sveta iba v pozícii zdravého náhradníka.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok v Londýne privíta predstaviteľov Európskej únie (EÚ) pri príležitosti prvého summitu Spojeného kráľovstva a EÚ od vystúpenia Británie z bloku. Cieľom je nadviazať bližšie vzťahy päť rokov po brexite.

- Hokejisti Floridy Panthers sa stali druhými finalistami Východnej konferencie v play off NHL. V rozhodujúcom siedmom zápase 2. kola vyraďovacích bojov triumfovali na ľade Toronta vysoko 6:1. V sérii o postup do finále NHL nastúpia proti Caroline.

- Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o desať miliónov eur, oznámila ministerka zdravotníctva Nina Warkenová. Krajina tak reaguje na oznámené odstúpenie Spojených štátov z tejto organizácie, ktoré boli jej najväčším prispievateľom.

- Lídri Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska v nedeľu diskutovali so Spojenými štátmi o vojne na Ukrajine a nevylúčili ani zavedenie sankcií proti Rusku, ak Moskva nebude chcieť uzavrieť prímerie, uviedla kancelária britského premiéra Keira Starmera.

- Európska únia (EÚ) má záujem zlepšiť partnerstvo s Austráliou v oblasti obrany a uzavrieť s ňou bezpečnostný pakt, naznačila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.