Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. december 2024Meniny má Oldrich
< sekcia Slovensko

Tomáš: Dôchodky pre ženy, ktoré vychovávali deti, by sa mohli zvýšiť

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Šéf rezortu práce sa vyjadril aj k pomoci pre jednorodičovské domácnosti, pričom zaviesť chce rodinné karty, ktoré poskytnú rodinám zľavy na tovary a služby pri starostlivosti o deti.

Bratislava 10. novembra (TASR) - Dôchodky pre ženy, ktoré boli na materskej dovolenke, by sa mohli spätne prepočítať a zvýšiť. Tým by sa odstránila diskriminácia pri senioroch, ktorí vychovávali deti a roky na materskej dovolenke im boli započítané v nižšej sume. V nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 to vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

"Je pravda, že rodičovský dôchodok diskriminoval tých seniorov, ktorí deti nemajú alebo im zomreli zdravotne postihnuté deti, ale na druhej strane v ústave je napísané, že výchova dieťaťa nesmie mať vplyv na výšku dôchodkov. A toto vieme zabezpečiť tak, že za všetkých tých rodičov, najmä teda matky, ktoré strávili určité obdobie výchovou detí na materskej alebo rodičovskej dovolenke, už nebude odvádzať poistné štát v tej nižšej sume 60 % priemernej mzdy, ale na nich budeme hľadieť tak, ako keby riadne pracovali, a tým pádom prepočítame a zvýšime dôchodky," uviedol Tomáš.

Šéf rezortu práce sa vyjadril aj k pomoci pre jednorodičovské domácnosti, pričom zaviesť chce rodinné karty, ktoré poskytnú rodinám zľavy na tovary a služby pri starostlivosti o deti. Spresnil, že ministerstvo pripravuje pomoc pre tieto domácnosti v podobe samostatného príspevku na bývanie a diskutuje aj o zavedení opatrenia ošetrovania člena rodiny (OČR), kde by sa mohlo predĺžiť obdobie poberania tejto dávky alebo zvýšiť jej suma z doterajšej 55 % hrubej mzdy na 100 %.

Opozičný poslanec Branislav Gröhling (SaS) kritizoval Tomáša za to, že vláda presadzuje viaceré finančné príspevky, aby ľudia boli od štátu závislí. Sociálny systém krajiny má byť podľa neho nastavený tak, aby sa poskytovala adresnosť v celej sfére a krajina sa nezadlžila. "Chceme nižšie dane, chceme podporiť ekonomický rast, podporiť podnikateľov a adresnosť či už pri dôchodkoch, alebo pri ostatných sociálnych systémoch," priblížil.

Gröhling negatívne hodnotil aj reformu posudkovej činnosti, ktorú minister práce pripravuje, pričom podľa neho majú prísť zdravotne znevýhodnené osoby, ako napríklad celiatici či ľudia s Aspergerovým syndrómom, o kompenzačné príspevky. Tomáš vyhlásil, že finančné príspevky pre týchto ľudí sa nebudú rušiť na základe stanovenej diagnózy.