Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Slovensko

Traja slovenskí europoslanci mali otázky na Šefčoviča v europarlamente

Na snímke slovenský europoslanec Branislav Ondruš (Hlas-SD). Foto: TASR - Martin Baumann

Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) sa zameral na oblasť konkurencieschopnosti.

Brusel 4. novembra (TASR) - Do pondelňajšieho vypočúvania Maroša Šefčoviča sa v Európskom parlamente (EP) zapojili aj traja slovenskí europoslanci. Informuje o tom spravodajca TASR.

Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) sa zameral na oblasť konkurencieschopnosti a závislosti Únie od kritických surovín a pýtal sa, či Európska komisia (EK) pri uzatváraní obchodných zmlúv bude dbať na zachovávanie sociálnych štandardov, aby nedochádzalo napríklad k nútenej práci.

Šefčovič pripomenul, že ide o základné priority eurokomisie v oblasti konkurencieschopnosti. Dodal, že v roku 2017 založil Európsku alianciu pre batérie, čo bola jedna z prvých iniciatív na zaistenie dostatku kritických surovín. EÚ zaviedla digitálny pas pre batérie, kde sú údaje o uhlíkovej stope, recyklácii a postupoch pri výrobe a uvádzaní na trh. Spomenul tiež úspešné spoločné nákupy zemného plynu pre Európu, "bez jedinej ruskej molekuly", a vyjadril presvedčenie, že takto Únia dokáže postupovať aj pri kritických surovinách.

Ocenil tiež, že po zavedení zákona o kritických surovinách sa už do prvej výzvy pre projekty, ktoré môžu priniesť nové zdroje cenných surovín, zapojilo 170 záujemcov.

Miriam Lexmann (EPP/KDH) sa Šefčoviča pýtala na prípadný rozpor medzi prioritami jeho portfólia a konaním vlády, ktorá ho nominovala, keď premiér Robert Fico počas návštevy v Číne vyhlásil, že chce budovať strategické partnerstvo s Čínou, a poskytol aj rozhovor pre propagandistický kanál ruskej televízie.

Šefčovič pripomenul, že počas vypočúvania sa veľa hovorilo o obchodných vzťahoch s Čínou, o tom, že Únia musí byť obozretná a dostatočne asertívna voči Číne, aby Peking nepodkopával európsku bezpečnosť a nedochádzalo k zneužívaniu postavenia Číny voči EÚ.

"Máme inštrumenty, ktorými môžeme kontrolovať čínske investície, kontrolovať subvencie, ktoré sú poskytované zo strany Číny za účelom vytvorenia entít v Európe, ktoré sú ochotné investovať ďalej v Európe, a máme ďalšie možnosti, ako sa s touto výzvou vyrovnať," opísal situáciu.

Zdôraznil tiež, že Čína ako druhá najväčšia ekonomika na svete je tretím najväčším obchodným partnerom Únie, a preto treba všetky problémy riešiť v súlade s medzinárodnými dohodami.

Zdôraznil, že konanie slovenskej vlády neovplyvňuje jeho pozíciu eurokomisára.

"Moja osobná história jednoznačne potvrdzuje, že som vždy pracoval pre európsky záujem, a tak chcem robiť aj v budúcnosti," odkázal.

Ľubica Karvašová (RE/PS) ho v mene frakcie Obnovme Európu upozornila, že európski občania žiadajú eurokomisiu, aby vzhľadom na globálne zmeny konala ráznejšie aj pri rozširovaní EÚ, čo si vyžiada reformu Únie a tlak na posun hlasovania z jednomyseľnosti ku kvalifikovanej väčšine. Pripomenula, že Šefčovič bude onedlho historicky najdlhšie slúžiacim eurokomisárom, preto sa ho spýtala, či váhou tohto postavenia prispeje k reforme systému hlasovania.

Šefčovič spresnil, že ako podpredseda EK na zasadnutiach Rady EÚ pre všeobecné záležitosti od roku 2019 predkladal návrhy zaviesť premosťovaciu doložku. Tou eurokomisia vysvetľovala, kde je možné sa odkloniť od jednomyseľnosti k hlasovaniu nadpolovičnou väčšinou. Zhodnotil, že situácia sa nezmenila, lebo na zmenu treba súhlas členských štátov (Rada EÚ).

"Zrejme to budem ja a komisárka pre rozširovanie, kto vám bude predkladať revíziu politík, a tiež ministrom na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti, ktorá bude katalyzátorom pre zmeny zmlúv. Budem sa snažiť konať najpresvedčivejšie, ako sa dá. Tu ale musia aj europoslanci konať a presvedčiť poslancov z národných parlamentov, aby to podporili a zmenu odsúhlasili aj členské štáty," vysvetlil.










(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Prezident udelil milosť mužovi, ktorý spôsobil dopravnú nehodu

Matúš C. bol odsúdený za spáchanie prečinov z nedbanlivosti pri vedení motorového vozidla. V dôsledku zlého technického stavu vozovky a zlej techniky jazdy v daždivom počasí dostal v zákrute šmyk.

,aktualizované 

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.

- Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ budú na neformálnom zasadnutí vo Varšave rokovať o dopadoch digitalizácie na trh práce, integrácii znevýhodnených skupín a rovnosti na pracovisku.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli v sobotu pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.