Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Transatlantická dohoda by mala zriadiť kontaktné body pre podniky

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Dohoda o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) medzi Európskou úniou a USA by mala mať osobitnú kapitolu venovanú malým a stredným podnikom.

Bratislava 31. marca (TASR) – Dohoda o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) medzi Európskou úniou a USA by mala mať osobitnú kapitolu venovanú malým a stredným podnikom. Zaviesť by sa mali jednotné kontaktné body, na ktorých by podnikatelia dostali všetky potrebné informácie o podmienkach vstupu na americký trh alebo, naopak, o podmienkach vstupu amerických firiem na európsky trh. Zo Slovenska exportuje do USA 2800 firiem, z čoho až 87 % tvoria malé a stredné podniky.

"V súčasnosti sú prekážkou vysoké náklady na dovoz výrobkov z Európy do USA. Spojené sú jednak s colnými postupmi, ale aj často duplicitným overovaním výrobných postupov z americkej strany tamojšími kontrolnými orgánmi. Treba ich teda uhradiť bez toho, aby tieto dodatočné náklady vytvárali vyššiu kvalitu alebo väčšiu bezpečnosť výrobkov," povedal vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik na pôde Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

Tieto fixné náklady môžu mať podľa Králika negatívny dosah na malé a stredné podniky. "Očakávame preto, že TTIP bude na tieto otázky odpovedať. Obsahovať má osobitnú kapitolu pre malé a stredné podniky. Členské štáty EÚ stanovili túto požiadavku. Dohoda musí v osobitnej kapitole zohľadniť požiadavky malých a stredných podnikov," informoval Králik.

TTIP by mala obsahovať osobitný mechanizmus, ktorý by upravoval účasť malých a stredných podnikov na transatlantickom obchode. Zaviesť by sa mali jednotné kontaktné body. Na týchto miestach by podnikatelia dostali ucelené informácie o technických štandardoch, o colných postupoch. Tento prístup sa osvedčil ako na vnútornom trhu EÚ, tak aj vo vzťahu k rozvojovým krajinám, kde Európska únia na jednom bode uvádza všetky požiadavky, ktoré exportéri z rozvojových krajín musia splniť pri vstupe na európsky trh. "To isté by sa mohlo zaviesť aj v rámci TTIP. Cieľom opatrenia by bolo, aby európsky podnikateľ nemusel prácne zisťovať, aké sú v USA podmienky na dovoz a či sú ešte potrebné nejaké ďalšie licencie," povedal Králik.

Slovenský výrobca by tak na jednom mieste mal dostať všetky informácie o tom, aké podklady potrebuje na vývoz tovaru, aké clo by mal zaplatiť, akú colnú procedúru absolvovať. "Mal by teda dostať kompletnú informáciu o tom, akým spôsobom môže uspieť na americkom trhu. Okrem tohto mechanizmu by malé a stredné podniky zo Slovenska mali profitovať aj z ďalších kľúčových častí dohody, ktorá prinesie elimináciu ciel a kvót, menej byrokracie na hraniciach, zjednodušenie colných postupov a odstraňovanie technických bariér obchodu," doplnil Králik.