Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Tri slovenské vedkyne ocenili v talentovom programe

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Organizátori zdôraznili, že ženy v oblasti vedy čelia výzvam, často bojujú s rodovými predsudkami a náročne zlučujú kariéru s rodinným životom.

Bratislava 7. septembra (TASR) - V siedmom ročníku talentového programu L'Oréal - UNESCO Pre ženy boli ocenené vedkyne pôsobiace na Slovensku. Tri víťazky v rôznych odvetviach si rozdelili celkovo 15.000 eur, ktoré môžu použiť na svoj profesionálny aj osobný rozvoj. TASR o tom informovali organizátori.

V kategórii inžinierske vedy a technológie zvíťazila Akansha Mehta, ktorá pôsobí na Univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Vo svojom ekologickom projekte premieňa odpadové farmaceutické sklo na vysokoporézne fotokatalytické keramické membrány, ktoré sú určené na čistenie odpadových vôd za pomoci slnečného žiarenia.

Laureátkou kategórie fyzikálne a formálne vedy sa stala Olga Vyviurska z Ústavu analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vo svojej práci využíva viacfaktorové matematické modely na to, aby sa pri analýze komplikovaných chemických vzoriek znížil počet jednotlivých meraní a celý proces spracovania vzoriek sa tak zjednodušil.

V kategórii vedy o živej prírode určila komisia ako víťazku Miroslavu Rabajdovú pôsobiacu na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Zaoberá sa neinvazívnou diagnostikou zmien v in vitro fertilizačnom procese pomocou RNA molekúl.

Program L'Oréal - UNESCO Pre ženy vo vede privítal tento rok takmer 40 vedkýň. Spolupracujú na ňom aj Slovenská akadémia vied (SAV), Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity a Slovenská komisia pre UNESCO. Vedecké projekty prihlásené do programu boli hodnotené odbornou komisiou v rámci SAV.

Organizátori zdôraznili, že ženy v oblasti vedy čelia výzvam, často bojujú s rodovými predsudkami a náročne zlučujú kariéru s rodinným životom. "Vedecký výskum je dlhé roky doménou mužov, čo je spôsobené viacerými spoločenskými a historickými faktormi," uviedli. Cieľom programu bolo podporiť slovenské výskumníčky.