Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Udalosti z augusta 1968 je potrebné pripomínať, upozornili ministri

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) prichádza na 45. schôdzu vlády SR 21. augusta 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Všetci to vnímame ako dôležitý míľnik v dejinách, uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.

Bratislava 21. augusta (TASR) - Udalosti z augusta 1968 sú dôležitou súčasťou histórie Slovenska, na ktorú nemožno zabúdať. Zhodli sa na tom ministri pred stredajším rokovaním vlády. Za dôležité preto považujú pripomínať si okolnosti i dôsledky invázie vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa.

"Všetci to vnímame ako dôležitý míľnik v dejinách," uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD). Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) je presvedčený, že je potrebné si pripomínať všetky historické udalosti, ktoré Slovensko ovplyvnili. "Teda aj tie negatívne, aby sa nezopakovali," upozornil.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) si nemyslí, že by vláda dostatočne nereflektovala historický význam udalostí z augusta 1968. Upozornila, že dejinný moment už viacerí vo svojich verejných vystúpeniach pripomenuli.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vidí smutnú paralelu medzi augustom 1968 a súčasným dianím na politickej scéne. Naráža pritom na to, že tak, ako prišlo pred vyše polstoročím k zrade domácich politikov v Československu, v súčasnosti sa časť slovenských europoslancov správa podľa neho veľmi podobne. "V Európskom parlamente máme totiž zástupcov, ktorí žalujú na Slovensko. Títo ľudia doslova opľúvajú Slovensko, len aby sa zapáčili cudzím," vyhlásil Šutaj Eštok vo videu na sociálnej sieti. V protiklade zároveň vyzdvihol zhodu súčasných najvyšších ústavných činiteľov, ktorí "hovoria jednotne a jasne doma i vo svete v záujme Slovenska a jeho ľudí".

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) po rokovaní vlády pripomenul stanovisko svojej domovskej strany, ktorá 21. august označila za "čierny deň" a zastavenie demokratizačného procesu v bývalom Československu. "Krajina bola inváziou potrestaná za to, že si dovolila mať iný názor ako iné štáty v rámci Varšavskej zmluvy," zdôraznil.

I minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) vníma augustové udalosti z roku 1968 ako násilné zastavenie obrodného procesu. "Keby sa nezastavil, naša krajina mohla byť oveľa ďalej," deklaroval.