Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 17. máj 2025Meniny má Gizela
< sekcia Slovensko

Umrel Eduard Kukan - bývalý minister zahraničných vecí

Na archívnej snímke diplomat a politik Eduard Kukan počas rozhovoru pre TASR v Bratislave 29. decembra 2019. Foto: TASR
Na archívnej snímke Eduard Kukan prichádza na slávnostnú imatrikuláciu, ktorou sa otvoril 16. ročník Detskej Univerzity Komenského (DUK) 4. júla 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Kukan bol aj poslancom Národnej rady SR a Európskeho parlamentu. Vyučoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Bratislava 10. februára (TASR) - Vo veku 82 rokov zomrel v stredu (9. 2.) bývalý minister zahraničných vecí, poslanec Národnej rady SR a Európskeho parlamentu Eduard Kukan. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller. Upozornili na to noviny.sk.

Kukan v minulosti pôsobil na viacerých československých veľvyslanectvách. Bol viacnásobným slovenským ministrom zahraničia. Okrem iného bol aj poslancom Národnej rady SR a Európskeho parlamentu. Učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov.



Profil Eduarda Kukana - politika, kariérneho diplomata, trojnásobného ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky.


Eduard Kukan sa narodil 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom. V roku 1964 absolvoval štúdium na Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve. Titul doktora práv získal na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.

Vzápätí po skončení vysokej školy nastúpil od 1. augusta 1964 na Ministerstve zahraničných vecí Československej socialistickej republiky (ČSSR) v Prahe, kde pracoval až do roku 1990. Najskôr na teritoriálnom odbore krajín subsaharskej Afriky (1964 - 1968), potom na sekretariáte ministra zahraničných vecí ČSSR (1973 - 1977). Ďalej bol riaditeľom odboru krajín subsaharskej Afriky (1981 - 1985) a riaditeľom odboru krajín Latinskej Ameriky (1988 - 1990).

Eduard Kukan pôsobil vo viacerých funkciách na československých veľvyslanectvách v Lusake (Zambia, 1968 - 1973), vo Washingtone (USA, 1977 - 1981), Addis Abebe (Etiópia, 1985 - 1988). V roku 1990 bol vymenovaný za veľvyslanca - stáleho predstaviteľa ČSFR (Česká a Slovenská Federatívna Republika) pri OSN v New Yorku (1990 - 1993).

Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky ju v rokoch 1993 - 1994 zastupoval ako veľvyslanec - stály predstaviteľ pri OSN. Na 48. Valnom zhromaždení OSN ho zvolili za predsedu Výboru pre humanitné, sociálne a kultúrne záležitosti.

V marci 1994 sa stal ministrom zahraničných vecí vo vláde Jozefa Moravčíka. V predčasných voľbách na jeseň 1994 ho zvolili za poslanca Národnej rady (NR) SR za Demokratickú úniu (DÚ), od marca 1997 do júna 1998 bol predsedom tejto strany. Pred parlamentnými voľbami v roku 1998 vstúpil do Slovenskej demokratickej koalície (SDK).

"Štyri roky sme, žiaľ, žili s vládou Vladimíra Mečiara a mám na základe toho skúsenosť opozičného poslanca. Asi by som dokázal žiť aj bez toho, ale bolo to poučné obdobie," vyjadril sa o týchto rokoch Kukan v rozhovore pre TASR.



Vo voľbách v roku 1998 bol opäť zvolený za poslanca, 30. októbra toho istého roku sa stal ministrom zahraničných vecí v prvej vláde premiéra Mikuláša Dzurindu. Zastupoval Slovensko pri rozhodujúcich rokovaniach v období, keď krajina vstupovala do Európskej únie a do NATO.

Zároveň ho v máji 1999 vymenoval generálny tajomník OSN Kofi Annan za svojho osobitného vyslanca pre Balkán, v tejto funkcii pôsobil do júna 2001.

Do Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) vstúpil 4. júna 2000, bol jedným z jej spoluzakladateľov, v novembri 2000 ho zvolili za podpredsedu tejto strany. Aj v druhej vláde Mikuláša Dzurindu viedol rezort diplomacie (2002 - 2006). V apríli 2004 sa v prezidentských voľbách ako kandidát SDKÚ neúspešne uchádzal o najvyšší post v štáte.

Vo voľbách v júni 2006 bol štvrtý raz zvolený do NR SR, v roku 2009 sa stal poslancom Európskeho parlamentu (EP). Pôsobil v ňom aj v ďalšom volebnom období 2014 - 2019. Bol členom frakcie Európskej ľudovej strany (EPP).

Na archívnej snímke diplomat a politik Eduard Kukan počas rozhovoru pre TASR v Bratislave 29. decembra 2019.
Foto: TASR – Jaroslav Novák


Eduard Kukan učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. "Sme členmi EÚ viac než 15 rokov, patríme tam, kam sme sa rozhodli patriť – teda k západnej civilizácii," uviedol Kukan v rozhovore pre TASR pri príležitosti svojich 80. narodenín.

JUDr. Eduard Kukan v roku 1993 získal čestný doktorát na Upsala College v New Jersey. Bol tiež držiteľom titulu doktor honoris causa z Petrohradskej štátnej univerzity a členom výboru poradcov v Global Panel Fundation.

VEĽKÁ PREPOVEĎ POČASIA: Prízemný mráz v máji? Mrznúť môže aj neskôr

Na juhozápadnom Slovensku tesne nad zemou klesla teplota vzduchu na - 4 °C.

- Novým predsedom nemeckej Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa v piatok stal 48-ročný Christian Dürr.

- Železničná doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená. Vlaky už jazdia po oboch koľajach. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohli konať vo Vatikáne, oznámil v piatok vatikánsky štátny tajomník kardinál Pietro Parolin, podľa ktorého pápež Lev XIV. v prípade potreby poskytne Vatikán ako miesto na takého rozhovory.

- Na väčšine územia SR treba počítať z piatka na sobotu (17. 5.) s prízemným mrazom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa.

- Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov po rokovaniach s Ruskom v Istanbule uviedol, že ďalším krokom by malo byť stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfa Kremľa Vladimira Putina.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri tragickej nehode na Jazdeckej ulici v Prešove, kde došlo k zrážke vlaku s človekom. Osoba utrpela zranenia nezlúčiteľné so životom.

- Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Úradu vlády SR.

- Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu po jednej koľaji. Plná prevádzka, po oboch koľajach, by mala byť obnovená v piatok približne o 23.00 h. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Hasiči v piatok zasahovali pri horiacom autobuse na D1 v katastri obce Závažná Poruba. Z dôvodu silného zadymenia bola diaľnica uzavretá v celej šírke.

- Polícia v Banskej Bystrici pátra po dvoch sestrách, sedemročnej Sadie Izabele a štvorročnej Ivy Anabele, ktoré sú nezvestné. Informovala o tom v piatok na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia.

- Vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko demencie, je však nutné merať si ho správne. Aspoň hodinu pred meraním nie je vhodné piť alkohol, kávu a fajčiť. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

- Ukrajinsko-ruské rokovania v Istanbule sa v piatok po asi dvoch hodinách skončili. S odvolaním sa na zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP, píše TASR. O skončení rokovaní priniesla správu aj ruská tlačová agentúra TASS.

- V prípade niekoľkomiliónového podvodu, ktorý odhalili na miestnom úrade (MiÚ) v bratislavskej Petržalke, vedie polícia trestné stíhanie vo veci zločinu sprenevery. Obvineniu čelí 27-ročný René H.

- Sudkyňa Joanne Hirstová v meste Manchester v Spojenom kráľovstve v piatok poslala do väzby americkeho speváka Chrisa Browna v súvislosti s napadnutím v londýnskom nočnom klube z roku 2023.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok na summite Európskeho politického spoločenstva v albánskej Tirane vyzval Západ na „rázne“ kroky proti Moskve a uvalenie nových sankcií v prípade, že mierové rokovania v Istanbule neprinesú prielom.

- Česko od nedele zruší zákaz dovozu zvierat náchylných na slintačku a krívačku zo Slovenska a Maďarska. Rozhodla o tom Štátna veterinárna správa (SVS) ČR, ktorá zároveň zruší aj zákaz dovozu sena, slamy a zeleného krmiva a uvoľní pravidlá na dovoz živočíšnych produktov.

- Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť. Vyhlásil to minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD).

- Niekdajšiemu bosovi bratislavskej skupiny piťovcov Jurajovi O. uložil ŠTS pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné úhrnný nepodmienečný trest väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov so zaradením na stredný stupeň stráženia.

- Slovenská správa ciest (SSC) v piatok predpoludním skončila odstraňovanie nosnej konštrukcie sanovaného mosta ponad železničnú trať v Poprade.

- Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA).