Počet prijatých podnetov vzrástol v porovnaní s rokom 2023 o 76,5 percenta.
Nárast podnetov odráža podľa ÚKPD nielen zvýšenú informovanosť verejnosti o možnosti obrátiť sa na úrad, ale aj pretrvávajúce problémy, ktoré ovplyvňujú deti na Slovensku.
Podnety v oblasti rodinného života reflektujú podľa ÚKPD potrebu intenzívnejšej podpory rodín a lepšej ochrany detských práv v rozvodových a rozchodových procesoch.
"Druhou najčastejšou kategóriou bola ochrana pred násilím. Úrad riešil podnety týkajúce sa možného fyzického a psychického násilia a šikany. Viacero podnetov týkajúcich sa domáceho násilia alebo dokonca možného sexuálneho zneužívania úrad posunul na prešetrenie polícii," spresnila Adamová.
Tretia najčastejšia oblasť zahŕňala podnety týkajúce sa dodržiavania základných detských práv, ako je právo na primeranú životnú úroveň, právo na prístup k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, ochranu súkromia a právo na štátne občianstvo.
Veľkú pozornosť venoval ÚKPD problematike prevencie šikany a bezpečia detí, a to formou priamych prednášok na školách, ktoré od februára 2024 absolvovalo pod vedením odborníkov z ÚKPD celkovo 6300 detí a 1100 pedagógov. Témami bolo predchádzanie nenávistnému konaniu, manipulácia, agresia, šikana a kyberšikana a riziká závislostí. Za týmto účelom realizovali 160 náučných osvetových aktivít.
Čo sa týka systémových tém, ÚKPD sa v minulom roku zameral napríklad na reedukačné centrá, duševné zdravie detí a mládeže, reguláciu mobilov na školách či na pomoc deťom z Ukrajiny.
ÚKPD sa v roku 2024 stal generálnym koordinátorom pre tému ochrany detí v náhradnej starostlivosti na medzinárodnej konferencii ENYA24, ktorú prvýkrát zorganizovali na Slovensku.
"Záver roka patril téme rodičovských konfliktov a zberu dát pre nový prieskum názorov detí, ktoré budú prezentované v prvom kvartáli roka 2025. Pri príležitosti 100. výročia detských práv vydal Úrad výzvu, aby sa rok 2025 stal rokom lepších vzťahov," uzavrela Adamová.