Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

ÚS zistil dva prípady porušenia práv maloletých

Foto: TASR/František Iván

Sťažovatelia v nich namietali porušenie základného práva na súdnu a inú právnu ochranu a právo na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote.

Košice 5. augusta (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR konštatoval od 1. januára do 30. júna porušenie práv maloletých detí v dvoch nálezoch. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.

„Sťažovatelia v nich namietali porušenie základného práva na súdnu a inú právnu ochranu a právo na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote. Porušovateľmi ich práv boli Okresný súd Dolný Kubín a Krajský súd v Bratislave,“ dodala.

Predmetom sporu, ktorý rozhodoval Okresný súd Dolný Kubín, bolo začatie exekučného konania voči sťažovateľom ako dedičom po poručiteľovi vo veci zaplatenia jeho záväzkov z obchodných vzťahov veriteľom.

V druhej sťažnosti, ktorá svojím obsahom vďaka médiám zaujala aj pozornosť širokej verejnosti, namietala sťažovateľka zastupujúca maloletých rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave v konaní o návrat detí do krajiny obvyklého pôvodu.

„Ústavný súd sa pri rozhodovaní o tejto veci opieral o judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý konštatoval, že Dohovor o právach dieťaťa a  Dohovor o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, takzvaný Haagsky dohovor, musia byť interpretované v súlade a bez vzájomného konfliktu, pričom rozhodujúci je záujem dieťaťa,“ objasnila nález ÚS jeho predsedníčka Ivetta Macejková. Podčiarkla, že ESĽP zdôrazňuje, že vnútroštátne orgány sú povinné náležite preskúmať celú rodinnú situáciu vrátane tvrdení o vážnej ujme, ktorá by dieťaťu v prípade návratu mala hroziť. Krajinou obvyklého pobytu dieťaťa je miesto, ktoré odzrkadľuje istú mieru začlenenia dieťaťa do sociálneho a rodinného prostredia. Toto preskúmanie musia súdy aj náležite odôvodniť vo svojich rozhodnutiach.

„Krajský súd odmietol návrh sťažovateľky na nariadenie znaleckého dokazovania z odboru detskej psychológie napriek tomu, že predložené správy psychológa signalizovali možnosť psychickej traumy nariadením návratu maloletých detí do Francúzskej republiky. Pri rešpektovaní zásady prihliadania k najlepšiemu záujmu dieťaťa mal krajský súd tvrdenie matky maloletých detí o možnosti vzniku psychickej ujmy náležite preskúmať, zohľadniť pri svojom rozhodovaní a následne posúdiť adekvátnosť primeraných opatrení na ochranu prevažne materiálneho charakteru navrhnutých otcom,“ doplnila Macejková.

Ratifikovaním Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý bol uverejnený v Zbierke zákonov Oznámením Federálneho ministerstva zahraničných veci Českej a Slovenskej Federatívnej republiky sa Slovensko zaviazalo, že bude rešpektovať práva každého dieťaťa a že záujem dieťaťa bude považovaný za prvoradý pri akýchkoľvek postupoch a riešeniach, ktoré sa týkajú dieťaťa ako osoby, ktorá pre svoju telesnú a duševnú nezrelosť potrebuje osobitné záruky, starostlivosť a zodpovedajúcu právnu ochranu. Aj preto kladie Ústavný súd Slovenskej republiky mimoriadny dôraz na monitorovanie a posudzovanie postupov všeobecných súdov pri rozhodovaní o právach maloletých.