Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. december 2024
< sekcia Slovensko

ÚS: Ústavnosť volieb do NR SR napadli PS-Spolu a Vlasť

Ústavný súd SR, archívna snímka. Foto: TASR František Iván

Lehota na podanie návrhu na preskúmanie ústavnosti a zákonnosti volieb uplynula v stredu (11.3.) o polnoci, išlo o desiaty deň od vyhlásenia výsledku volieb.

Košice 12. marca (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR aktuálne eviduje dve sťažnosti na voľby do Národnej rady (NR) SR z 29. februára od politických subjektov, ktoré v nich kandidovali. Ústavnosť a zákonnosť volieb namietajú koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu a strana Vlasť, ktoré sa do parlamentu nedostali.

Lehota na podanie návrhu na preskúmanie ústavnosti a zákonnosti volieb uplynula v stredu (11.3.) o polnoci, išlo o desiaty deň od vyhlásenia výsledku volieb.

Koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu získala vo voľbách 6,96 percenta hlasov, čo jej na mandát ako koalícii nestačilo, keď jej chýbalo 926 hlasov. V podaní na ÚS argumentuje stovkami nezapočítaných preferenčných hlasov pre jej kandidátov a žiada prepočítanie hlasov. Zároveň uvádza dôvodné podozrenie, že nebolo umožnené poštové hlasovanie voličom zo zahraničia, podozrenie o nezákonnom vyhodnotení hlasovacích lístkov ako neplatných či o nezapočítaní odovzdaných hlasovacích lístkov, a to v rozsahu spôsobilom ovplyvniť výsledok volieb. Poukazuje ďalej na menej priaznivé zaobchádzanie v porovnaní s inými faktickými koalíciami, ktoré sa zúčastnili na voľbách. Návrh zahŕňa zrušenie výsledkov volieb, vyhlásenie volieb za neplatné alebo vyhlásenie koalície PS-Spolu za zvolenú do parlamentu s 13 poslaneckými mandátmi.

Strana Vlasť, ktorú vedie Štefan Harabin a vo voľbách získala 2,93 percenta hlasov, taktiež navrhuje vyhlásiť voľby za neplatné a nariadiť ich opakovanie. "Navrhovateľ má za to, že pri sčítavaní hlasov dochádzalo k úmyselnému nesprávnemu sčítaniu hlasov voličov a manipulácii s hlasovacími lístkami. Navrhovateľovi sa ohlásilo viacero voličov i nevoličov strany Vlasť, ktorí uviedli, že pri hlasovaní a sčítaní hlasov volebnými komisiami dochádzalo k úmyselnému konaniu, ktoré navrhovateľa poškodilo na konečnom podiele platne odovzdaných hlasov voličov," uvádza sa v podaní. Podľa neho sa ohlásilo viacero občanov, ktorí majú za to, že došlo k manipulovaniu výsledkov volieb. Príkladom má byť okrsok číslo 1 v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, kde mala byť Vlasť ukrátená o 95 hlasov.

Na ÚS dosiaľ prišlo aj ďalších päť podaní v súvislosti s februárovými voľbami, ktoré podali fyzické osoby. Podľa zákona o ÚS návrh na začatie konania o ústavnosti a zákonnosti volieb do NR SR môže podať politická strana alebo politické hnutie alebo ich koalícia, ktoré podali platnú kandidátnu listinu podľa osobitných predpisov.